Ölen her bir madenci için 8 günlük hapis cezasının Yargıtay tarafından onandığı Soma davası Anayasa Mahkemesi'ne taşındı

ÇHD'li ve SHD'li avukatların Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda yeniden yargılama ve tazminat talep ediliyor

Soma davası yüksek mahkemeye taşındı / Fotoğraf: AA

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davada, yerel mahkemenin verdiği kararın Yargıtay tarafından onanması, Anayasa Mahkemesi'ne taşındı.

Yeniden yargılama istendi

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Sosyal Haklar Derneği (SHD) üyesi avukatların yaptığı iki ayrı müracaatta, hayatını kaybeden ve yaralanan madencilerin yaşam hakkının ve etkili başvuru hakkının ihlal edildiği belirtildi. 

Başvurada hak ihlallerinin ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması talep edildi.

Maddi ve manevi tazminat talebi

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 16 Haziran 2021 tarihindeki duruşmada madenin patronu Can Gürkan'a verdiği 20 yıl, Türkiye Kömür İşletmeleri Baş Kontrolörleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt'a verdiği 12 yıl 6 aylık hapis cezasının Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından 8 Nisan'da onanmasının ardından yapılan başvuruda ayrıca, hayatını kaybeden 301 madencinin her biri için 500 bin lira manevi, 10 bin lira da maddi tazminata hükmedilmesi istendi.

Bürokrat üyeler atandı, karar değişti

Başvuruda, Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin 2020 yılında sanıklara binlerce yıl hapis cezası verilmesinin önünü açan kararının 2021 yılının başında, aynı dairenin üyelerinin değiştirilerek bozulduğuna da değinildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Muhalif üyelere atıf yapıldı

Yargıtay 12. Ceza Dairesi'ne atanan ve sanıkların daha az ceza almasına yönelik karara imza atan bürokrasi kökenli üyeleri Kenan İpek, Fuzuli Aydoğdu ve Mustafa Yapıcı'nın oylarına karşılık, daire başkanı Ahmet Er ve üye Nadir Güngüneş'in sanıkların binlerce yıl hapis cezası alması yönündeki muhalefet şerhlerine de başvuruda değinildi. 

"Olursa olsun mantığı ile hareket etti"

Başvuruda, daire başkanı Ahmet Er'in Can Gürkan'ın maden ocağındaki yüksek riski bilmesine rağmen 'olursa olsun' mantığı ile hareket ettiğini belirterek olası kastla öldürme suçunu işlediği ve hayatını kaybeden ve yaralanan madenciler için ayrı ayrı cezalandırılması gerektiği yönündeki görüşüne atıf yapıldı. 

"Olası kastın içi boşalır, kimseye bu suçlamayla ceza verilemez"

Ayrıca, muhalif üye Nadir Güngüneş'in Gürkan'ın ihmallerine rağmen olası kastla öldürme suçundan cezalandırılmamasının, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan olası kastla öldürme suçunun içini boşaltacağını ve başka bir olayda bu suçlamayla ceza verilemeyeceğini görüşüne de başvuruda değinildi.

Ölen her bir madenci için 8 gün hapis

ÇHD'li ve SHD'li avukatların başvurusunda yaşam hakkının ve etkili başvuru hakkının ihlal edildiği ifade edilerek, yeniden yargılama ile tazminat talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasına neden olan mahkeme kararı ve bu kararın Yargıtay tarafından onanması tartışma yaratmıştı.

Patron Gürkan'ın hapiste kaldığı süre ve infaz düzenlemesinden yararlanması sayesinde 2 yıl 6 ay daha hapis yatarak cezasını tamamlayacak.

Toplamda 7 yıl hapiste kalacak olan Gürkan, 301 madencinin her biri için 8 gün hapis yatmış olacak.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU