Bilim insanları dışkı nakliyle yaşlanma belirtilerini tersine çevirdi

"Bu çalışma, bağırsak mikroplarının yaşlanma sürecine doğrudan dahil olduğuna dair kanıt sağlıyor"

İnsan bağırsağında 300 ila 500 milyondan fazla bakteri türünün yer aldığı düşünülüyor (Futurism)

Bilim insanları genç farelerden yaşlı farelere dışkı nakli aracılığıyla yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeyi başardı.

Birleşik Krallık'taki East Anglia Üniversitesi'nden araştırmacılar, fare dışkılarındaki mikropların yaşlı hayvanların bağırsak sağlığında iyileşmeler tespit etti.

Hakemli bilimsel dergi Microbiome'da yayımlanan araştırmaya göre, fekal mikrobiyota nakli adı verilen işlem sonrası hayvanların bağırsak, göz ve beynindeki yaşlanma belirtileri giderildi.

Üniversitenin Bağırsak Mikropları ve Sağlık Araştırma Programı Başkanı Profesör Simon Carding, şu açıklamalarda bulundu:

Bu çalışma, bağırsak mikroplarının yaşlanma sürecine doğrudan dahil olduğuna dair kanıt sağlıyor.

Carding, sözlerini, "Bulgular, bağırsak mikrop nakli tedavisi şeklinde potansiyel bir çözüm sunuyor" diye sürdürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü'nden yetkililer de önceki açıklamalarında bağırsak mikroplarının sağlıklı yaşlanmayla bağlantılı olduğunu vurgulamıştı.

Araştırmanın bulguları, insanlı deneylerde de kanıtlanırsa bağırsaktaki iyi bakterilerinin artırılmasına yönelik onaylı tedaviler geliştirilebilir.

Öte yandan araştırmacılar, elde ettikleri sonuçların "sonsuz yaşamın sırrı" olmadığını ifade etti.

Ancak insanlar yaşlandıkça hastalıklara ve yıpranmalara karşı daha hassas hale geldiği ve bu da kısmen bağırsaklardaki bozulmadan kaynaklandığı için bu tür çalışmalar daha sağlıklı bir yaşlanma süreci sağlayabilir.

Örneğin, beyin ve göz retinası çevresinde iltihaplanma seviyesi canlılar yaşlandıkça artma eğilimi gösteriyor.

Uzmanlara göre yaşa bağlı kronik iltihaplanma, belirli bağışıklık hücreleriyle bağlantılı. Bağırsaktaki iyi bakterilerin de bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor.

Bu nedenle genç farelerden alınan dışkı mikropları yaşlı farelere aktarıldığında iltihaplanmanın tersine döndüğü görüldü.

Daha sonra bilim insanları, yaşlı farelerden genç olanlara dışkı nakli gerçekleştirdi. Bu kez de genç farelerde bağırsak yaşlanması ve iltihaplanma belirtileri ortaya çıktığı tespit edildi.

Araştırmacılar şimdi dışkı naklinin olumlu etkilerinin ne kadar süreceğine ve iyileşme belirtilerinden tam olarak hangi mikroplarının sorumlu olduğunu anlamak istiyor.

Bunun ardından yöntemin insanlarda da işe yarayıp yaramayacağına bakılacak.

 

Independent Türkçe, Science Alert, Futurism

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU