Kanada polisi ABD'den gelen drone'u durdurdu: Drone'un taşıdığı poşet silah dolu çıktı

Alışveriş poşetinde yaklaşık bir düzine tabanca bulundu

(Ontario Eyalet Polisi)

Kanada'nın Ontario eyaletinde polis, içi silah dolu alışveriş poşetiyle Birleşik Devletler'den sınırı geçen drone'u alıkoyduktan sonra soruşturma başlattı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ontario Eyalet Polisi memurları, Detroit'e yaklaşık 100 kilometre mesafedeki küçük Port Lambton köyünün yakınlarında 11 tabanca taşıyan bir drone'un ağaca takılmasıyla tehlikeyi sezdi.

Ontario Eyalet Polisi'nin Batı Bölgesi'nin hesabından salı günü atılan tweette, "Yasadışı silahlar Kanada'daki suçluların eline nasıl ulaşıyor? Yakın tarihte [polis] yasak silahların Birleşik Devletler'den getirilmesinde drone kullanıldığını tespit etti" dendi.

Yetkililer, silisyum karbür çarklı drone'un ve seri numarası olmayan siyah ateşli silahın görüntülerini paylaştı. Üçüncü resimdeyse metal karabinalarla ve izolasyon bandıyla drone'a bağlanmış bir alışveriş poşeti görülüyordu.

Poşetin takılı kalmış olarak bulunduğu mülkün sahibi Christine Ackwood, CTV News'e yaptığı açıklamada "Komşumuz gecenin bir yarısı bahçemizde birini görmüş ve bu adam bir uzaktan kumanda tutuyormuş" dedi.

Neler olduğundan emin değildi.
 


Ackwood, komşusunun bahçedeki yabancıyı "ürküttüğünü" ve yabancının da drone'un kontrolünü kaybettikten sonra aracı arka bahçelerindeki ağaçlara çarptığını ekledi. Daha sonraysa drone'un pilotu onu bekleyen bir araca atlayarak kaçmış.

Ackwood ailesi, Las Vegas'a gittiklerini ve olayı ancak polis kendileriyle temasa geçtikten sonra öğrendiklerini söyledi.

Jeremy Ackwood, "Bunu daha önce de yapıp yapmadıklarından emin değildik. Polis bize bundan hiç bahsetmedi ama evde olmadığımızı bilip bilmedikleri, bunu fark edip etmedikleri bizi biraz meraklandırdı" dedi.

Haberlere göre yetkililer, drone'un ABD'nin Michigan eyaletinden çıkarak St. Clair Nehri'ni geçtiğinden şüpheleniyor.

Yasaklar nedeniyle ateşli silahlar, yetkilileri atlatmak için genelde kamyonlar ve binek araçlarıyla karayolundan Kanada'ya sokuluyor.

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Sevgi Aydoğan

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU