Elon Musk düşündüğü her dakikanın Tesla'ya 1 milyon dolar kazandırdığını öne sürdü

Girişimci, elektrikli araba şirketine 100 milyon dolar kazandırdığı 30 dakikalık bir toplantıyı anımsadı

(Reuters)

Elon Musk, düşündüğü her dakikanın Tesla'ya 1 milyon dolar kazandırdığını söylüyor.

Güney Afrika doğumlu girişimci, elektrikli araba üreticisi Tesla'yla havacılık ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX için "neredeyse aklını yitirecek kadar" çalıştığını itiraf etti.

Ayrıca şirkete 100 milyon dolarlık "fazladan mali sonuç sağladığını" belirttiği 30 dakikalık bir toplantıyı anımsadı.

Musk yeni bir söyleşide, TED Başkanı Chris Anderson'a "Uyumayı zorlaştıran şey şu: Tesla ve SpaceX hakkında düşündüğüm her faydalı saat ve hatta dakika şirket üzerinde öyle büyük bir etkiye sahip ki, bildiğiniz gibi elimden geldiği kadar fazla, aslında neredeyse aklımı yitirecek kadar fazla çalışıyorum" dedi.

Tesla her faydalı, her yüksek kaliteli düşünmeyle geçen dakikanın şirket üzerinde 1 milyon dolar etki yaratacağı bir noktaya geliyor veya muhtemelen bu yıl gelecek ki bu çılgınca.

Tesla haftada 2 milyar dolar gelir elde ediyorsa, bu haftada 7 günden, günde 300 milyon dolar eder. Yarım saatlik bir toplantıda şirketin mali sonucuna 100 milyon dolarlık fazladan katkı koymayı başardığım birçok hadise oldu.


Geçen hafta Twitter'ı satın almak için 43 milyar dolarlık nefes kesici bir teklif sunan Musk, 251 milyar dolar olarak bildirilen kişisel servetiyle dünyanın en zengin kişisi olmasına da değindi.

Musk, "Kişisel tüketim için yılda milyarlarca dolar harcıyor olsam bu çok sorunlu olurdu ama durum böyle değil" dedi.

Aslına bakılırsa şu an bir evim bile yok. Gerçekten arkadaşlarımın evlerinde kalıyorum. Yatım yok. Tatile pek çıkmıyorum yani kişisel harcamalarım yüksek değil.

Tek istisna uçak ama uçak kullanmazsam da çalışabileceğim saatler azalır.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU