Leyla'nın gerçek babası kim sorusu, DNA incelemesinde ortaya çıktı

Ağrı’da geçen yıl kaybolan ve 18 gün sonra cansız bedenine ulaşılan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in yakınlarına yapılan DNA incelenmesi iddianame dosyasına girdi. İddianın aksine amca Musa Aydemir’in Leyla Aydemir’in biyolojik babası olmadığı tespit edildi

Leyla Aydemir  / Fotoğraf: Twitter

Ağrı kent merkezinde yaşayan Şükran- Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6'ncısı olan Leyla Aydemir, 15 Haziran 2018 tarihinde dedesinin yaşadığı Bezirhane köyünde kayboldu.

Türkiye'nin bulunması için seferber olduğu Leyla'nın, 18 gün sonra köye 3 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkiinde su içerisinde yüzüstü cansız bedeni bulundu.

Leyla Aydemir bulunduğunda ölümünün üzerinden 7-8 gün geçtiği ise bilirkişi raporuna yansımıştı. Leyla Aydemir cinayetiyle ilgili baba Nihat Aydemir'in amcasının oğlu Mehmet Ali Aydemir (32), 18 Temmuz'da 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı.

İhbar sonrası DNA incelemesi yapıldı

İddianamede, Denizli 112 Acil Sağlık ihbar hattına "Leyla'nın babası Nihat aydemir değil. Gerçek babası, amca Musa Aydemir. Bu konu Nihat Aydemir tarafından öğrenildikten sonra öldürülen Leyla Aydemir, Nihat Aydemir'den uzaklaştırıldı" şeklinde ihbarda bulunulduğu yer aldı.

Gelen ihbar üzerine baba Nihat Aydemir, amca Musa Aydemir ve anne Şükran Aydemir'den alınan numuneler Leyla'dan alınan örneklerle karşılaştırıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İstanbul Adli Tıp Kurumu, Biyoloji İhtisas Dairesinde yapılan soybağı araştırma incelemesinde Leyla Aydemir'in biyolojik annesinin yüzde 99,99 ihtimalle Şükran Aydemir, biyolojik babasının ise yüzde 99,99 ihtimalle Nihat Aydemir olduğu belirlendi.

Musa Aydemir’in ihbarda iddia edilenin aksine Leyla Aydemir’in biyolojik babası olmadığı tespit edildi.

 

7 sanığa dava açıldı

Türkiye'yi acıya boğan olaydan yaklaşık bir yıl sonra hazırlanan iddianame, Ağrı 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, tutuklu Mehmet Ali Aydemir ile Leyla'nın amcaları Musa Aydemir (28), Yusuf Aydemir (42) ile köylülerden B.D. (47) ve eşi H.D. (55), A.A. (37) ve eşi Y.A. (40), hakkında; 'çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'iştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan da 14'er yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi.

Son fotoğraf ve videoyu amca çekmişti

Hazırlanan iddianamede, amca Musa Aydemir'in Leyla'nın kaybolduğu gün köyün üst tarafında bulunan yolda yürürken 08.40 ile 09.00 aralarında küçük kızın videosunu ve fotoğrafını çektiği kaydedildi.

Leyla'nın nazar boncuklu kolyesinin boynunda takılı olduğu, turkuaz- beyaz çizgili tşörtlü videosunun Musa Aydemir tarafından WhatsApp üzerinden birçok kişiye gönderildiği belirlendi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU