Kılıçdaroğlu: Ümit Özdağ'ın cumhurbaşkanı adayı için bir CHP'liyi önermesinden memnunum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kimin aday olacağı konusunda anahtar 6’lı masa. 6 lider adayı belirleyecek. Biz 6 genel bakan bir kader birliği yaptık" diye konuştu

Fotoğraf: AA

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ katıldığı bir televizyon programında "Cumhurbaşkanı adayımız Mansur Yavaş, kendisini göreve çağırıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Özdağ'ın açıklamalarını "Sayın Özdağ'ın cumhurbaşkanı adayı için bir CHP'liyi önermesinden memnunum" ifadeleriyle değerlendirdi.

"Kimin aday olacağı konusunda anahtar 6’lı masa"

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Halk TV yazarı Fikret Bila'ya konuşan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanlığı adaylığı söz konusu olunca akla bir CHP’li ismin gelmesi memnuniyet verici. Sayın Özdağ’ın cumhurbaşkanı adayı olarak bir CHP’liyi önermesi güzel bir şey. Buna memnun oldum. Kimse merak etmesin. Bu kötü gidişi durduracağız. Millet İttifakı’nın adayı cumhurbaşkanı olacak. Kimin aday olacağı konusunda anahtar 6’lı masa. 6 lider adayı belirleyecek. Biz 6 genel bakan bir kader birliği yaptık. Demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü, medya özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, ekonomik krizin çözülmesi, vatandaşlarımızın insanca yaşama koşullarına kavuşturulması, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi gibi demokratik, sosyal hukuk devletinin tüm kurallarını ve kurumlarını hayata geçireceğiz. İktidara geldiğimizde 5 ay içinde Türkiye rahatlayacak, vatandaşlarımız nefes alacak.

"Macaristan ile '6' rakamı dışında ortak bir yön yok"

Macaristan seçimleri ile Türkiye'nin karşılaştırması konusunda da açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu "Türkiye ile Macaristan arasında "6" rakamı dışında ortak bir yön yok" dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Böyle bir karşılaştırma yapıp 'Türkiye’de seçimleri iktidar kazanır' gibi bir çıkarımda bulunmanın gerçeklerle bir ilgisi yok. Macaristan’da ağır bir ekonomik kriz yok. Türkiye’de çok ağır bir kriz var. Macaristan’da kişi başına düşen milli gelir 18 bin dolar, bizde 8 bin dolar. Macaristan’a enflasyon yüzde 6 civarında, Türkiye’de resmi rakama göre yüzde 60’ın üstünde. Macaristan’da otoriter bir yönetim var, bu konuda Avrupa Birliği’nin gözetimi var. Biz de ise çok daha ağır bir otoriter yönetim var. Tek adam yönetimi. Her şeye tek kişi karar veriyor. Türkiye’de halk gerçekleri görüyor. Her şeyin farkında. Her gün gelen zamların altında eziliyor. İşsizlik rekor düzeyde. Halkın mutfağında yangın var. Anketlerde Türkiye’nin iyi yönetilmediğini düşünenlerin oranı yüzde 70’i buluyor. Bu gerçekleri gören ve yaşayan halk sandığa gittiğinde sağduyu ile oy kullanacak ve bu iktidarı gönderecektir. Macaristan’a bakıp boşuna heveslenmesinler. Bu iktidarı önümüzdeki seçimde göndereceğiz

Seçim güvenliği: Alicengiz oyunlarına fırsat vermeyeceğiz

6 muhalefet partisinin bir araya geldiği ittifakın seçim güvenliğine ilişkin hazırlıklarına da değinen Kılıçdaroğlu "Elbette bu sorunun farkındayız. Nitekim Sayın Ali Babacan’ın ev sahipliğinde 6 genel başkanın yaptığı toplantıda bu konuyu ele aldık. Seçim güvenliği konusunda bir komisyon kurulmasını kararlaştırdık. Komisyon çalışmaya başladı. Seçim sonuçları izlenmesi, ıslak tutanakların alınması ve bildirilmesi konusunda çok güçlü bir dijital altyapımız var. Her bir sandıkta 6 partiden mutlaka temsilcilerimiz, sandık görevlilerimiz olacak. Barolar bu konuda katkı verecekler. Kimse merak etmesin halkın oyuna sahip çıkacağız. Alicengiz oyunlarına fırsat vermeyeceğiz" diye konuştu.

 

 

Halk TV

DAHA FAZLA HABER OKU