Ayhan Bilgen: 'Ülke batsın, Erdoğan gitsin' diyenler var, Abdülhamit için de böyle diyenler vardı

"Abdülhamit'ten kurtulduk, ittihatçılar geldi. Abdülhamit sürgüne gönderiyordu, ittihatçılar infaz ediyordu. Ne pahasına olursa olsun, gitsin değil, daha iyisini seçmek şartıyla götürelim"

Kanal 42 Televizyonu'nda yayınlanan Sümen Altı programının bu haftaki konuğu Türkiye'nin Sesi Partisi Partisi'nin kuruluış dilekçesni bugün İçişleri Bakanlığı'na sunan eski Kars  Belediye Başkanı Ayhan Bilgen oldu. Bilgen, Gazeteciler M. Enes Turbil ve Emre Özgül'ün sorularını yanıtladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 Bilgen, muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecinde iyi bir sınav veremeyeceğini söyledi.

Bilgen, bir kısım insanın Erdoğan gitsin de ne olursa olsun düşüncesi içinde olduğunu, siyaseti böyle okumanın doğru olmadığını belirtti.

"Abdülhamit için de dediler"

İttifaklar ve cumhurbnaşkanı adaylığı konusundaki soru üzerine Bilgen'in verdiği yanıt şöyle oldu:

Ülke yıkılsın, ülke batsın, Erdoğan gitsin diyenler var. Ben, siyaseti böyle okumam, okuyamam. Bunu bu ülke yaşadı. Abdülhamid giderken, Osmanlı'nın son döneminde aydınla -Mehmet Akif, Said Nursi dahil olmak üzere- Ermeni aydınlar, herkes hep birlikte şunu söylediler; ‘Abdülhamit'ten kurtulursak Osmanlı kurtulacak' dediler. Abdülhamit'ten kurtulduk, ittihatçılar geldi. Abdülhamit sürgüne gönderiyordu, ittihatçılar infaz ediyordu. Ne pahasına olursa olsun, gitsin değil, daha iyisini getirmek şartıyla götürelim. Ben, burada her türlü işbirliğine açık olunması gerektiğini düşünüyorum. Giden geleni aratabilir. Bunu Kılıçdaroğlu için söylemiyorum. Kılıçdaorğlu'nun aday olup olmayacağını bile bilmiyorum. Benim partimin oyu artsın, kaos olsun, partilerin itibarı sarsılsın bana gün doğsun diye bir anlayış olamaz

"Bu ülkedeki devlet geleneği böyle bir devlet geleneği değil"

Suriye de dahil bu coğrafyada benzer örneklerin yaşandığını belirten Bilgen, "Siz geçiş dönemini güçlü liderlerle yönetmezseniz, sadece bir lideri değiştirmiş olmakla ülke sorunlarının çözüleceğini düşünürseniz, yanlış okuma yaparsınız. Bu coğrafya bir kere böyle bir coğrafya değil. Bu ülkedeki devlet geleneği böyle bir devlet geleneği değil. Her şey sandıktaki başarıdan ibaret değil. Biz, popülist siyaset yapamayız" diye konuştu.

 

Independent Türkçe, Kanal 42

DAHA FAZLA HABER OKU