Bilim insanları mumyaları toprağın altında tutmak için mücadele veriyor

Şili'deki yerel belediyenin başkanı, "Chinchorro'ya sahip çıkmazsak mumyalar iklim değişikliği yüzünden yok olacak" dedi

Chinchorro mumyaları dünyanın en eski mumyaları arasında (AFP)

Şili'deki bilim insanları binlerce yıldır gömülü olan mumyaları toprağın altında tutmak için ekstrem hava koşullarıyla mücadele ediyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şiddetli rüzgar ve artan yağışların Şili'deki bölgeyi vurmasının ardından iskelet kalıntılarının yüzeye çıktığı bildirildi.

Arkeologlar, The Guardian'a kadim Chinchorro mumyalarının etkiye açık hale geldiği yerleri işaretleyip mumyaları tekrar gömdüklerini söyledi.

Bu durum, kalıntıların yine iklim kriziyle bağlantılı başka bir tehditle karşı karşıya kalmasından sadece birkaç yıl sonra meydana geliyor.

Bilim insanları daha önce Şili'nin kuzeyindeki müzede tutulan Chinchorro mumyalarının bakteriler tarafından yenerek siyah ve yapışkan bir maddeye dönüştüğünü, küresel ısınmaya bağlı olarak yerel bölgenin maruz kaldığı yüksek nemin de bu süreci hızlandırdığını duyurmuştu.

Şimdiyse bilim insanları, Arica'daki mezarlıkta gömülü kalan mumyaları kurtarmak için uğraşıyor. Bölge, kısa süre önce aşırı hava koşullarından etkilendi ve bu koşullar mumyaları açığa çıkardı.

Campos isimli arkeolog The Guardian'a, "Ne zaman bir ceset görünür hale gelse oraya bir bayrak yerleştirip onu tekrar gömüyoruz" dedi.

7 bin yıldır orada muhafaza ediliyorlardı.

Chinchorrolar Peru ve Şili arasında yaşayan göçebelerdi. Kuzey Şili geneline yayılmış gömü alanları hem insan eliyle yapılmış mumyaları hem de çevresel faktörler nedeniyle korunmuş diğer kalıntıları içeriyor.

Yakın zamana kadar Chinchorro mumyalarının dünyanın en eski mumyaları olduğuna inanılıyordu. Fakat bu yılki araştırma Portekiz'de keşfedilen kalıntıların 8 bin yıllık olduğunu ve bu unvanı çalabileceğini gösterdi.

Yakınlardaki Camarones şehrinin belediye başkanı Cristian Zavala, şimdi çevrenin, kalıntıların yok olmasına yol açmadığından emin olmak için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

The Guardian'a konuşan Zavala, "Chinchorro'ya sahip çıkmazsak iklim değişikliği yüzünden yok olacaklar" dedi.

Şili'nin küresel ısınma sonucu 10 yıl süren kuraklıkla karşı karşıya kalması, ülkenin bilim bakanının iklim krizini "ulusal acil durum" ilan etmesine yol açmıştı.

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/climate-change/news

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU