İsviçre'de ötanazi yaptıran ABD'li kız kardeşlerin abisi, Lila ve Susan'ı anlattı

The Independent Özel haber: Cal Ammouri kız kardeşleri hakkında "insanlara yardım etmek için ellerinden gelenin fazlasını yaparlardı ki bu nadirdir" dedi

Lila Ammouri ve Susan Frazier, İsviçre'de hayatlarına son verdi (Facebook)

İsviçre'de ötanaziyle hayatına son veren kız kardeşler Lila Ammouri ve Susan Frazier'ın ağabeyi, iki kardeşin ölmeden önce sağlıklı ve mutlu olduğunu söylüyor. 

The Independent'a konuşan 60 yaşındaki Cal Ammouri kız kardeşleriyle en son 3 Şubat'ta, İsviçre'ye gitmeden birkaç hafta önce konuştuğunu ve hayatlarını sonlandırmak üzere olduklarına dair hiçbir belirti görmediğini söyledi.

Ammouri, ABD Konsolosluğu'nun ölüm nedeni hakkında kendisine bilgi vermediğini belirtti.

The Independent'a "Ayrıntıları onlardan başka kimse bilmiyor" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

54 yaşındaki palyatif bakım doktoru Lila Ammouri ve 49 yaşındaki hemşire Frazier, 3 Şubat'ta arkadaşlarına ve aile üyelerine haber vermeden Şikago aktarmasıyla Arizona'dan İsviçre'ye uçmuştu.

İki kardeş 15 Şubat'ta Aetna Sağlık Sigortası şirketinde işe gelmeyince meslektaşları kaçırılmış veya rehin alınmış olabilecekleri endişesiyle harekete geçti.

Öldükleri, 18 Şubat'ta İsviçre'deki ABD Konsolosluğu tarafından doğrulandı.

Basel-Landschaft Savcılığı Sözcüsü Michael Lutz, The Independent'a yaptığı açıklamada, kız kardeşlerin bir ötanazi kurumunun yardımıyla öldüğünü söyledi.

New York'ta yaşayan ve ailesinin yaşayan ferdi kalmayan Ammouri, halen iki kız kardeşini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Bunu asla atlatamayacağım.

Halen sarsılmış durumdayım, şimdi yapayalnızım. Artık ben bir tek çocuğum.

Ammouri, kız kardeşlerinin onlarla tanışan herkes tarafından çok sevildiğini söyledi.

Onlar gerçekten özeldi. Kimseye asla zarar vermezlerdi. Her zaman herkese yardım ederlerdi. İnsanlara yardım etmek için ellerinden gelenin fazlasını yaparlardı ki bu nadirdir.

Ne yazık ki bu bir trajedi, gerçekten öyle.

Yetkililer, ötanazinin İsviçre'de "belirli koşullar altında" yasal olduğunu söyledi.

The Independent'a konuşan Lutz "Bu vaka özelinde yetkililerin yerinde yaptığı kontroller, ötanazinin yasal çerçevede gerçekleştiğini ortaya koydu, dolayısıyla Basel-Landschaft Savcılığı cezai soruşturma açmadı" ifadelerini kullandı.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU