Kur korumalı mevduat kapsamında yabancı uyruklu kişi ve şirketler de YUVAM hesabı açabilecekler

TCMB, "YUVAM Hesapları Hakkında Tebliğ"de değişikliğe gitti

Fotoğraf: AA

Yabancı uyruklu kişi ve şirketler, yurt dışında yerleşik Türk vatandaşlar ile bu vatandaşların sermayedar olduğu şirketlerin döviz hesaplarının TL'ye dönüştürülmesine ilişkin YUVAM hesabı sistemine dahil olabilecekler.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) hesapları hakkında tebliğinde değişiklikler yapıldı.

Tebliğle, ilgili tebliğin tanım maddelerine yer alan "Yurt dışında yerleşik vatandaş" ibaresi "Yurt dışında yerleşik kişiler" olarak değiştirildi ve madde metnine, "bankalarda hesap açma şartlarını taşıyan yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişiler" ibaresi eklendi.

Buna göre, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ile bunların sermayedar olduğu yurt dışında bulunan şirketlerin yanı sıra bankalarda hesap açma şartlarını taşıyan yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişiler de döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonlarının TL'ye dönüşümüne esas YUVAM hesabı açtırabilecekler.

Tebliğe eklenen fıkra uyarınca, Merkez Bankası tarafından bu uygulama kapsamında açılan TL mevduat veya katılma hesaplarına vade sonunda yenilenme imkânı tanınabilecek. Hesabın yenilenmesine ilişkin esaslar Merkez Bankasınca belirlenecek.

 

Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU