Kamu-Sen: Çalışan tek kişinin açlık sınırı 4 bin 682 lira oldu

Kamu-Sen'in şubat ayı açlık yoksulluk sınırı araştırmasına göre çalışan tek kişinin açlık sınırı bir önceki aya göre 248,97 TL (Yüzde 5,62) artarak 4 bin 682 lira oldu

Fotoğraf: AA

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yapmış olduğu 2022 Şubat ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınan Şubat 2022 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 5 bin 878 lira 17 kuruş olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 12 bin 671 lira 58 kuruş olarak belirlendi.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 6,5 oranı ile 773 lira 58 kuruş arttığını gösterdi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 5,62 oranında artarak 248 lira 97 kuruş  yükseldi ve 4 bin 682 lira 37 kuruş olarak hesaplandı.

Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise şubat ayında 4 bin 479 lira 69 kuruş olarak tahmin edildi.

Ortalama memur maaşının yarısı gıdaya gidiyor

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Şubat 2022 verilerine göre günlük 104,266 lira olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 3 bin 127 lira 98 kuruş oldu. Şubat 2022 itibari ile ortalama 6 bin 285 lira 60 kuruş ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 49,76'sını oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bin 351 lira olarak belirlenen kira gideri ise Şubat 2022 ortalama maaşının yüzde 21,60'sına denk geldi.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 71,36'sını yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

onder.jpg
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, enflasyon farkının memur maaşlarına aylık olark yansıtılmasını talep etti / Fotoğraf: Türkiye Kamu-Sen

 

Kahveci: Enflasyon farkı aylık olarak maaşlara yansıtılmalı

Şubat ayı asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Kamu görevlilerimize yapılacak yıllık zam oranını dahi aşan bir enflasyonla karşı karşıya kaldığımız bir dönemde uzun süreden beridir ısrarla vurguladığımız ek zam ve refah payı talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz.  Bu şartlar altında aylık gerçekleşen enflasyon rakamları yıllık olarak yapılması planlanan maaş artışlarından bile fazla olabiliyor. Bu yılın tamamı için memur ve emekli maaşlarına kümülatif olarak yüzde 15 zam yapılması kararlaştırıldı ama iki ayda gerçekleşen enflasyon yüzde 16,4 oldu. Yani daha maaş zammına 4 ay varken memur ve emekliler henüz almadığı zammın bile gerisine düştü" dedi.

Bu durumun telafi edilmesi gerektiğini belirten Kahveci, "Enflasyonun ciddi artış yaşadığı bu dönemde mağduriyeti gidermek için yılın altıncı ayını beklemeden her ay ortaya çıkan enflasyon farkının maaşlara yansıtılması ve aylık olarak mahsuplaşılması yönündeki talebimizi bir kez daha ifade ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU