Çeçen lider Kadirov, Avrupa yaptırımlarıyla dalga geçti: "İngiliz çayı diye bir şey yok"

Kadirov, Avrupa'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımların geri çekilmemesi durumunda sert tepki göstereceklerini söyledi

Rusya'ya askeri destek veren Kadirov, "Zelenskiy, Putin'i arayıp özür dilesin" demişti (AP)

Rusya'ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti lideri Ramazan Kadirov, Avrupa'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımları geri çekmezse misillemeyle karşı karşıya kalacağını söyledi. 

Telegram uygulamasından pazar yaptığı açıklamada Kadirov; Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'i uyardı. Kadirov, Avrupalı liderlerin açıklamalarını geri almadıkları durumda sert bir tepkiyle karşılaşacaklarını söyledi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rusya'nın Ukrayna'da askeri operasyon başlatmasının ardından Batılı ülkeler bankacılık ve savunma sektörleri dahil kapsamlı yaptırımlar açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dahil birçok Rus yetkilisi ve iş insanına da bireysel yaptırımlar uygulandı.

Yaptırım kapsamında Rus Demiryolları, savunma şirketi Kalashnikov, havacılık şirketi Oboronprom gibi kurumlar ve Alfa Bank, Bank Otkritie, Bank Rossiya gibi bankalar yer alıyor. 

Bununla birlikte Almanya, Kuzey Akımı 2 projesinin askıya alındığını Britanya da en büyük Rus hava yolu şirketi Aeroflot'a hava sahasını kapattığını duyurmuştu. 

"Teröristlere karşı defalarca taktik ve strateji geliştirdim, savaşlara katıldım" diyen Kadirov şu ifadeleri kullandı:

Rusya'ya karşı uygulanan tüm yaptırımlar o kadar saçma ki bu sonuçsuz girişimlere sadece gülebileceğimizi söylemek istiyorum. Orada olmayan şeyleri dondurdular. Tam bir rezillik.

Çeçen lider "sert bir intikam almanın" vaktinin geldiğini ve misillemelerin aynı ölçüde olması gerektiğini söyledi. Kadirov ifadeler geri çekilmezse Çeçen hava sahasının Avrupalı liderlerin özel jetlerine kapanacağını, Johnson'ın Çeçen bankalarındaki ruble cinsinden varlıklarının dondurulacağını, Achkhoy-Martan köyündeki İngiliz oligarklarının tüm varlıklarına ambargo uygulanacağını, soldan akan trafiğin Ortaçağ kalıntısı olarak kabul edileceğini ve İngiliz çayı diye bir şey olmadığının ilan edileceğini söyledi. 

Kadirov alaylı açıklamasında Avrupalı liderlere "31 Şubat"a kadar müddet verdiğini de açıkladı ve sözlerini "Yaptırım uygulamadan önce düşünün" diye bitirdi. 

 

Independent Türkçe, Sputnik International, CNN

Derleyen: Esra Güngör

DAHA FAZLA HABER OKU