7 metrekarelik daire 50 bin sterlinden açık artırmaya çıkarılıyor

Evin yatağı dolabın, rafların ve mikrodalga fırının üstünde duruyor

Dairenin mutfağı yok (My Auction)

Doğu Londra'da yer alan 7 metrekareden küçük daire en az 50 bin sterline (yaklaşık 930 bin TL) satışa çıkacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Lower Clapton semtindeki Viktorya mimarisiyle yapılmış bir binadan dönüştürülen apartmandaki dairede çalışan bir duş ve tuvalet, lavabo, yatak ve mikrodalga fırın gibi temel gereksinimlerin çoğu olsa da adım atacak pek bir yer ve mutfak yok.

Yemek alanının, oturma odasının ve yatak odasının birleşimi olan ana oda depolama raflarının, dolabın ve mikrodalga fırının üzerine yerleştirilmiş bir yataktan ibaret.

Odada ayrıca tek başına duran bir lavabo ve onun üzerinde de ekstra depolama alanı bulunuyor.

Evin banyosunda duşakabin yok ve duş başlığı tuvaletten sadece birkaç santimetre uzakta duruyor.
 

9df956ff-55a1-4fdd-849b-dba820765fc2.jpg
Yatak depolama alanı ve mikrodalga fırının üstünde duruyor (My Auction)


Mülk toplamda 7 metrekareden biraz daha küçük bir alana sahip.

Mikro dairenin fotoğrafları sosyal medyada paylaşılırken birçok kişi evin boyutuna ve mikrodalganın yerleştirildiği yerin tuhaflığına tepki gösterdi.
 

My Auction 2.png
Evde dolaşmak için pek bir alan yok (My Auction)


Bir kişi, "Kendimi daha Hackney'deki 7 metrekarelik bu dairede yaşarken hayal etmeye çalışınca bile klostrofobik hissettim. Beyaz duvarı izlerken mikrodalgada ısıtılmış akşam yemeğini yediğiniz hayat için birebir" diye yazdı.

22 Şubat itibarıyla teklif verilebilecek dairenin minimum açılış teklifi 50 bin sterlin olarak belirlendi.
 

3999a52f-0b1e-4256-a8e8-479a11863723.jpg
Duşakabinsiz küçük banyodaki duş başlığı tuvaletin hemen yanında (My Auction)


Halifax Bankası'nın 2020 tahminlerine göre Londra'da ilk evini alanların ödediği ortalama asgari konut kredisi peşinatı 130 bin sterlin (yaklaşık 2,4 milyon TL) civarında. Bu açık artırmada belirlenen fiyatsa bu miktarın yarısından daha az.

Birleşik Krallık'ın (BK) Ulusal İstatistik Ofisi'nin son rakamlarına göre ülkede ortalama ev fiyatlarının Aralık 2021'deki yıllık artışı yüzde 10,8 oldu.

En düşük yıllık artış oranlarını Londra'daki ev fiyatları kaydetmiş olsa da şehir BK'nin en pahalı yeri olmaya devam ediyor. Aralık 2021'de Londra'daki ortalama ev fiyatları 521 bin sterlinle (yaklaşık 9,7 milyon TL) rekor seviyeye ulaşmıştı.

Londra merkezli anket firması Barnes and Barnes'a göre genç profesyonellere yönelik mikro daireler şehirde giderek yaygınlaşıyor.

Anket firması, küçük dairelerin şehirde çalışanlar için "Londra'nın hızla artan kiralarına çözüm olabileceğini" söyledi. Ayrıca mikro dairelerin Kovid-19 pandemisinin etkisiyle "boşalan perakende satış mağazaları ve ofisler için de iyi bir çözüm" olabileceği belirtildi.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Sevgi Aydoğan

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU