Eski DEP Milletvekili Mahmut Alınak: Öcalan 'Seçimlerde taraf olmayın' diyebilir

Eski DEP Milletvekili Alınak, Abdullah Öcalan'ın seçimlerde tarafsız kalınmasını isteyeceğini iddia etti. Alınak, "Bunun karşılığında Öcalan’ın talepleri de olacaktır. Sadece tecritin kaldırılması değil, bir müzakere başlamış olacaktır" diye konuştu

Fotoğraf: AA

Eski Demokrasi Partisi (DEP) Milletvekili Mahmut Alınak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Edirne’deki en büyük hesabı İmralı'dakine verecek" sözlerinin ardından başlayan "İmralı-Edirne hesaplaşma"  ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 İmralı’da görüşmelerin başladığını düşündüğünü, AK Parti yanlış bir hesap yapmaz ise Erdoğan’ın, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın devreye konulması ile ikinci turda seçilebileceğini söyledi. Alınak, "Öcalan çıkıp seçmene asla ‘CHP veya AKP’ye oy verin’ demez. ‘Bu koltuk kavgasında tarafsız kalın’ diyebilir. Böyle bir çağrısı bana göre büyük anlamda karşılık bulacaktır" dedi.

"Öcalan’ın desteğini alan Erdoğan, ikinci turda ipi göğüsleyecektir"

Medyascope’ta Ferit Aslan'a açıklamalarda bulunan  Erdoğan’ın "İmralı-Edirne hesaplaşması" polemiğini gündeme getirmesinin erken seçimin habercisi olduğunu belirtti.

Alınak, “Ben daha önce Erdoğan’ın Bahçeli’nin desteği ve onayı ile Öcalan ile yeniden ilişkiye gireceklerini söylemiştim. Doğru bir hesaplama ve zamanlama ile Öcalan’ın desteğini alan Erdoğan, ikinci turda ipi göğüsleyecektir. Öcalan, seçimde aktif rol alırsa bu seçimin sonucunu etkileyecektir. Cumhur İttifakı belki parlamentoda çoğunluğu kaybedecektir ama cumhurbaşkanlığını alacaktır. Bu da devlet içinde bir çatışma ve kaosa yol açacaktır" dedi.

"Bana göre görüşmeler başlamıştır"

İstanbul seçimleri öncesinde İmralı’dan getirilen mektup konusunda iktidarın "ders almış" olduğunu tahmin ettiğini söyleyen Alınak, "Erdoğan ve MHP, tarih sahnesindeki rollerini bitirmemek için İmralı’nın kapısını çalacaktır. Bana göre görüşmeler başlamıştır. Bir zamanlama hatası yapılmaz ise görüşmeler ile birlikte Öcalan üzerindeki tecrit kalkacak ve Öcalan’ın yapacağı bir çağrı cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinde yüzde yüz olmasa bile etkili olacaktır" diye konuştu.

"Bir müzakere başlamış olacaktır"

Alınak, sözlerini şöyle sürdürdü:

Öcalan’ın çıkıp ‘CHP’ye oy verin’ demesi için hiçbir sebep yoktur. ‘Erdoğan’a oy verin’ dese Erdoğan’ın bugüne kadar yaptıklarını da meşrulaştırmış olacaktır. Bana göre Öcalan, bu koltuk kavgasında tarafsız kalınmasını isteyecektir. Bu çağrısı ya avukatları ya da siyasetçiler üzerinden olabilir. Bunun karşılığında Öcalan’ın talepleri de olacaktır. Sadece tecritin kaldırılması değil, bir müzakere başlamış olacaktır.

 

 

 

Medyascope

DAHA FAZLA HABER OKU