IŞİD'in kadın taburunu yönetmekle suçlanan ABD'linin ailesi, kızlarıyla görüşmek istemedi

IŞİD savaşçılarının eşlerinden oluşan "Hatibe Nusaybe" askeri taburu AK-47 tüfekleri, el bombaları ve canlı bomba yelekleri için eğitim almış

(AP)

Ailesi, terör suçlamalarıyla karşı karşıya kalan ve tamamı kadınlardan oluşan IŞİD taburunun lideri olmakla suçlanan Kansaslı kadınla "iletişime geçmek istemediğini" belirtti.

42 yaşındaki Allison Fluke-Ekren hakkında, Suriye'de savaşan IŞİD askeri birliği bünyesindeki kadın ve çocuklara canlı bomba yelekleri kullanma eğitimi verdiği gerekçesiyle dava açıldı.

Savcı Raj Parekh, ABD Bölge Mahkemesi'ndeki kısa ilk duruşmada, Fluke-Ekren'in ebeveynleri ve yetişkin çocuklarının zanlıyla iletişime geçmek istemediğini belirtti.

Yargıç Ivan Davis, Fluke-Ekren'e hapishaneden ailesiyle iletişim kurmamasını emretme yetkisi bulunmadığını belirtmekle beraber, ailesinin talebine rağmen iletişime geçmesi durumunda bunu dikkate alacağını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fluke-Ekren ise kısıtlamayı anladığını ifade etti. Kansaslı kadın, perşembe öğleden sonra yapılacak gözaltı duruşmasına kadar gözaltında kalacak.

Yeminli yazılı beyana göre Fluke-Ekren, 2008'de Mısır'a, 2012 civarındaysa Suriye'ye taşınmış. 2016 sonlarında da Suriye'nin Rakka kentinde "Hatibe Nusaybe" adlı birliğin lideri olduğu iddia ediliyor.

IŞİD savaşçılarının eşlerinden oluşan tabur AK-47 tüfekleri, el bombaları ve canlı bomba yelekleri için eğitim almış.

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Görgü tanıklarının ifadelerinde, bu derslerden bazılarını Fluke-Ekren'in verdiği iddia edildi. Özellikle bir görgü tanığı, IŞİD liderlerinin ve askeri taburun diğer üyelerinin Amerikalı bir eğitmene sahip olmaktan gurur duyduğunu gözlemlediğini öne sürdü" dendi.

Zanlı, yabancı bir terör örgütüne maddi destek veya kaynak sağlamak ya da bunun için komplo kurmaktan suçlu bulunduğu takdirde azami 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Fluke-Ekren'in yeni atanan avukatı Joseph King, pazartesi günü gerçekleşen duruşma sonrası yorum yapmayı reddetti.

Bu haberde Associated Press'ten de yararlanılmıştır.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU