Bakanlık'tan poşet açıklaması: Yüzde 70'e varan oranda azalma görüldü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe koyduğu ücretli poşet uygulamasının ilk gün sonuçlarını açıkladı

1

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Ahmet Varır, hayata geçirilen ücretli plastik poşet uygulamasının başlamasıyla ilgili açıklama yaptı.

"Daha önce müşteriye yüz birim poşet verildiği söylenen yerlerde bu rakamın aşağı yukarı 40'a 50'ye düştüğünü görüyoruz. Tabii ki daha az rakamlar da var. Önümüzdeki süreç içerisinde daha da azaldığını göreceğimizi düşünüyoruz. İlk günün refleksi olsa gerek bazı noktalarda poşet kullanımında yüzde 70'lere varan azalmalar olduğunu görüyoruz. Bu verileri daha sağlıklı hale getirdiğimizde, 10-15 günlük verileri açıkladığımızda daha somut olarak göreceğiz."

 


"Poşetten kar edilmesi mümkün değil"

Ahmet Varır, poşetlerin farklı fiyatlarda satılabileceğini ancak asgari fiyatın 25 kuruş olması gerektiğini söyledi.

"Bakanlığımıza yatırılması gereken bir geri kazanım katılım payı var. Bunun üzerinde bir gelir elde ediliyorsa o fazla gelirin de geri kazanım katılım payı olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesaplarına yatırılmasına gerekiyor. Marketlerin poşet üzerinden bir kar elde etmesi söz konusu değil. Böyle bir şeye, getirilen düzenleme müsaade etmiyor." 


Ahmet Varır, konuya ilişkin tepkilerin olduğunu ancak bu olumsuz görüşlerin zamanla azalacağını düşündüğünü belirtti.

Ücretli poşet uygulaması, ülke genelinde doğanın kirlenmesini önlemek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından dün yürürlüğe konulmuştu.

AA

DAHA FAZLA HABER OKU