TKP Genel Sekreteri Okuyan: Bizim düşündüğümüz program ve ilkeler etrafında bir şey oradan çıkmaz

TKP Genel Sekreteri Okuyan, "Ortak mücadele hattı oluşturmak için laiklik, anti emperyalizm ve sınıf ekseni bizim kırmızı çizgilerimiz. O toplantının bileşenleriyle böyle bir ortaklığın yakalanmasını mümkün görmedik" diye konuştu

Fotoğraf: TKP

Kendilerini "demokratik, sol, sosyalist ve devrimci" olarak nitelendiren 8 parti ve oluşum, önceki gün  Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) çağrısı ile ilk kez bir araya geldi. 

Toplantıya katılan partilerden olan Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri Kemal Okuyan seçimleri ve seçim dışında uzun vadeli bir mücadeleyi de içine alan ittifak kavramının hakkını verebilecek tek şeyin, belli ilkeler etrafında bir araya gelebilmek olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'a konuşan Okuyan "Ortak mücadele hattı oluşturmak için laiklik, anti emperyalizm ve sınıf ekseni bizim kırmızı çizgilerimiz. Toplantıya giderken de çıkarken de o toplantının bileşenleriyle böyle bir ortaklığın yakalanmasını mümkün görmedik. Biz peşin hükümlerle hareket etmiyoruz ama gerçekçi olacaksak, bizim düşündüğümüz program ve ilkeler etrafında bir şey oradan çıkmaz" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Davet eden parti de bir ittifak görüşmesi için davet etmedi"

Okuyan toplantıya gitme amaçlarını da şu ifadelerle açıkladı:

Türkiye’de güncel, yakıcı meseleler oluyor. Parti kapatma davası, seçim yasasıyla ilgili bir oldubitti, siyasi cinayet olur, o konuya dair ortak tutum alabilecek kesimler arasında bir diyalog açılabimeli. Her zaman böyle bir diyalogdan yanayız. Bu nedenle toplantıya gittik. Toplantının, daha öte bir anlamı yoktu. Zaten bu toplantıya davet eden parti de bir ittifak görüşmesi için davet etmedi.

"HDP ile ayrım noktalarımızı HDP de bütün kamuoyu da biliyor"

Kırmızı çizgilerini esnetme ya da tartışmaya açma gibi durumlarının hiçbir şekilde olmadığını söyleyen Okuyan, "Soldaki değişik kesimlerle görüşürüz. HDP önemli bir parti, onlarla da görüşürüz ancak HDP ile ayrım noktalarımızı HDP de bütün kamuoyu da biliyor. Toplantının son derece saygılı, herkesin birbirini anladığı, dinlediği bir şekilde geçtiğini söyleyebilirim ama bu kadar" ifadelerini kullandı.

"Türkiye’de devrimci hareketin bağımsız sınıf çizgisini öreceğiz. Ya birlikte birileriyle yapacağız ya da tek başımıza yolumuza devam edeceğiz" diyen Okuyan, ittifak konusunda EMEP ve SOL Parti ile görüştüklerini ve bunu da daha önce ilan ettiklerini söyledi.

"Seçim yok, ittifak nereden çıktı?" yaklaşımında olmadıklarını, ilkesel birliktelik sağlanırsa ittifaklara açık olduklarını vurgulayan Okuyan, "Neden ittifaktan uzak duralım? Savunduğumuz ilkeler etrafında oluşabilecek her ittifaka yapıcı bir şekilde katılırız. Zaten 3 parti olarak görüşmeler sağlıyoruz" dedi. 

Okuyan, görüşmelerde daha ileri aşama için uğraştıklarını belirterek, "3 parti de kendi iç hazırlıklarını tamamladı, ocak ayının ilk yarısında kendi iç süreçlerini halletti. Şu anda yol alabilecek, yol alamasak da kamuoyuna bunun gerekçelerini açıklayabilecek durumdayız" diye konuştu.

 

 

Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU