DP'nin 76'ncı kuruluş yılı programında konuşan Uysal: Çok partili hayata geçiş için en önemli merhaleyi CHP ile büyük bir mutabakat ile aştık

"CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi ile yeniden bir mutabakatla herkesin hukukundan emin olduğu bir Türkiye'yi kurmak konusunda bir ortak kararlılığımız vardır"

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, partisinin 76'ncı kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programa katılarak konuşma yaptı / Fotoğraf: AA

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, partisinin 76'ncı kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen programda konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Uysal konuşmasının başında, partisinin Kurucu Genel Başkanı ve 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, 27 Mayıs askeri darbesinin ardından idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes ile bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eski Milli Eğitim Bakanım Tevfik İleri ile partinin kuruluşundan bu yana emeği geçen ve hayatını kaybedenleri rahmet ve şükranla andı.

"Millete hizmete gönül verenler her daim hedef oldu"

DP'nin, Türkiye'yi demokrasiyle kavuşturduğunu ifade eden Uysal şöyle konuştu:

Demokrat Parti, kendi fikrini milletin fikrine ve rızasına yeğ görenlerin hep hedefindeydi. Zindanlar, darağaçları, zulümler, yasaklar. Milletin tamamını mahkum edemeyenler, darağacına gönderemeyenler, milleti ve milletin taleplerini temsil edenleri daima cezalandırma yoluna gittiler. Darbelerin anası, örgütlü bir kötülüğün tezahürü olan 27 Mayıs'ta ilk Demokrat kadrolar, demokrasinin ilk şehitleri Menderes, Polatkan ve Zorlu; akabinde, 1980'de 27 Mayıs'taki adaletsizliğe adalet talebi ile karşılık veren ve milletin teveccühüne 20 yıla yakın süre erişen Demirel, nitekim demokrasiye, millete hizmete gönül verenler her daim hedef oldu. Biz demokratların, hürriyetçi demokratların hürriyetini araç ederek milleti cezalandırmayı adet bildiler

"Milleti canlı canlı ateşe atıyorlar"

Bugünkü iktidarın milleti canlı canlı ateşe attığını savunan Uysal, "Son olarak zamlarla öncesinde şüphesiz ileride bir gün araştırılacak biçimde, 20 Aralık'ta yaptıkları kur oyunuyla bu cehennemin ateşine son bir odun daha attılar. 20 yıldır yapıyorlar, milleti canlı canlı ateşe atıyorlar. Gariban vatandaşı, kendilerinden olmayanı, muhalefet edeni ateşe attılar. Merhametleri yok çünkü. Suçlarını da öyle biliyorlar, yargılanacaklarını bildikleri için öyle korkuyorlar ki bugün hırçınlaşıyorlar" diye konuştu.

"Z kuşağı, beceriksizliklerinizle beraber ekonomik krizi de, darbeleri, kuyrukları da gördü"

Milletin yoksulluğa mahkum edildiğini öne süren Uysal, "Kendinden önceki dönemleri kuyruklarla izah etmeye kalkıyorlar. Hatta 'Z kuşağı bilmez.' diyerek kuyrukları anlattılar. Bugün Z kuşağına bu kuyrukları, yasakları, içe kapanmış bir Türkiye'yi yaşatmak mecburiyetinde bıraktılar. Bugün Z kuşağı, beceriksizliklerinizle beraber ekonomik krizi de gördü, darbeleri, kuyrukları da gördü" dedi.

5 parti ile mutabakat vurgusu

1946'da çok partili hayata geçiş için en önemli merhaleyi CHP ile büyük bir mutabakat ile aştıklarını anımsatan Uysal şunları kaydetti:

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi ile yeniden bir mutabakatla herkesin hukukundan emin olduğu, korkusuzca yaşama hürriyetinin karşılık bulduğu bir Türkiye'yi, eşit fırsatlar yaratan ve refah dağıtan bir Türkiye'yi kurmak konusunda, çoğulcu demokrasiye geçmek konusunda bir ortak kararlılığımız vardır. Demokrasi, adalet ve laikliği Türk milletinin güvenlik şemsiyesi olarak görüyoruz. Kendi istediklerini bu millete dikte etmeye kalkanlara karşın inadına milletin dediği, halkın dediği diyoruz

chpliler.jpg
Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen programa, CHP Genel Başkan Yardımcışarının yanı sıra DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş,  ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da katıldı / Fotoğraf: AA

 

DP'nin 76. kuruluş yılı kutlama programına, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu, DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eski milletvekilleri, bazı siyasi partilerin temsilcileri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Öte yandan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de kutlama programına videolu mesaj gönderdi.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU