JPMorgan: Türkiye’de enflasyonun kasıma kadar yüzde 50 civarında olması bekleniyor

Bankaya göre enflasyon mayıs ayında yüzde 55’e çıkacak

Fotoğraf: Reuters

Türkiye'nin ekonomik teorisinin geri teptiğini savunan JPMorgan, enflasyonun 2000 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktığına işaret etti.

Foreks’in aktardığına göre JPMorgan, “önde gelen politika yapıcıların ortodoks olmayan ekonomik görüşleri, TCMB'nin erken ve önden yüklemeli parasal gevşemesinin enflasyon bekleyişlerinin kötüleşmesi sonucunu ortaya çıkarması ve daha önemlisi kurda keskin zayıflığın Türkiye'de aralık ayında enflasyonun keskin şekilde artmasına yol açtığını” belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD'li banka devinin Gelişmekte olan Piyasalar Ekonomi ve Politika Araştırmaları bölümünden Yarkın Cebeci dün yayınladığı raporda, aralık ayı verilerinin ardından Türkiye için 2022 ve 2023 yılı enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize ettiklerini söyledi. 

"Enflasyonun mayıs ayında yüzde 55 seviyesinde tepe yapmasını, kasım ayına kadar yüzde 50 civarında kalmasını ve 2022 yılı sonunda yüzde 35'e düşmesini bekliyoruz" ifadelerini kullanan Cebeci, 2023 yılı sonu için enflasyon tahminini de yüzde 15'e revize ettiklerini vurguladı.

“Seçim sonuçlarına bağlı”

Cebeci, bu tahminler için risklerin hala yukarı yönlü olduğunu ve 2023 yılı enflasyon tahmininin gerçekleşmesinin Haziran 2023'de yapılacak seçimlerin sonuçlarına ve 2023 yılı başlarında para politikasında sıkılaştırma uygulanmasına bağlı olduğunu da belirtti. 

 

Foreks

DAHA FAZLA HABER OKU