Çubuk-1, 27 yıl sonra yeniden su tutmaya başladı… Mansur Yavaş: Cumhuriyet nesli Ata'sının mirasına sahip çıkar

Çubuk-1 Barajı’nda Çubuk Çayı’nın kirlenmesi ve baraj çanağının alüvyonla dolması nedeniyle 1994 yılından itibaren su birikimi durdurulmuştu. ABB’nin çalışmalarıyla baraj yeniden su tutmaya başladı

Fotoğraf: ABB

Türkiye’nin kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla yapımı tamamlanan Türkiye’nin ilk betonarme barajı Çubuk-1’de 27 yıl aradan sonra tekrar su tutulmaya başlandı.

Barajdan elde edilecek su hem bölgedeki yeşil alanların sulamasında hem de tarımsal sulamada kullanılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş çalışmayı “Cumhuriyet nesli ne yapar? Ata'sının mirasına sahip çıkar. Mutluyuz, Çubuk-1 Barajı 27 senenin ardından yaptığımız çalışmalarla su tutmaya başladı" sözleriyle duyurdu.

Çubuk-1 Barajı’nda Çubuk Çayı’nın kirlenmesi ve baraj çanağının alüvyonla dolması nedeniyle 1994 yılından itibaren su birikimi durdurulmuştu.

“7 milyon metreküp su tutumu hedefliyoruz”

Baraj kapasitesinin yüzde 50’si kadar su tutmayı hedeflediklerini belirten ANFA Genel Müdür Yardımcısı Özgür Alçı, yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

Cumhuriyet tarihimizin ilk barajı olan ve 1930 yılında Atatürk’ün talimatıyla yapımına başlanan Çubuk Barajı, maalesef Çubuk Çayı’na ilçenin kanalizasyonun aktarılması ve civardaki besi çiftliklerinin atıklarının baraja verilmesi sebebiyle 1994 yılından sonra baraj işlevini kaybetmiş durumdaydı.  Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın çevre konusundaki hassasiyetini ve iklim krizi sonucunda suyun öneminin artmasını göz önünde bulundurarak Fen İşleri ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığımız, ASKİ ve ANFA Genel Müdürlüğümüzün desteğiyle çalışmalar başlatıldı. Barajda belirli bir miktarda su tutularak temiz suyun Çubuk-1 Rekreasyon alanındaki sulama sistemlerinde ve tarımsal faaliyetlerde kullanmasını amaçlıyoruz. Barajın ilk kuruluş kapasitesi 13,5 milyon metreküp. Biz yaklaşık 7 milyon metreküp su tutumu hedefliyoruz.

Barajda biriktirilen suyun da ‘hasat makinesi’ ile atıklardan temizlenerek en kısa zamanda tarımsal sulamaya uygun hale getirileceğini vurgulayan Alçı, “Dolusavak ve dipsavak arasındaki belirli kotlarda bypass boru bağlantısıyla ayrıca Çubuk-1 Rekreasyon Alanı’ndaki kanala dinlenmiş, çökelmiş temiz suyu vererek hemşehrilerimizi daha sağlıklı, görsel olarak da daha düzgün ve kokudan arındırılmış bir suyla buluşturacağız” dedi.   

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU