İYİ Parti'li Paçacı'dan "İBB'ye kayyum" yorumu: Bu bir çılgınlık olur... Millet bunu affetmez

"Eğer terör ile iltisaklı kişiler varsa, İçişleri Bakanlığı'nın ve Adalet Bakanlığı'nın derhal görevini yapması gerekirdi"

Kanal 42 TV'de yayınlanan Sümen Altı programına konuk olan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Cihan Paçacı ve Prof. Dr. Metin Ergun, gazeteciler Mücahit Enes Turbil ve Emre Özgül'ün sorularını yanıtladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İYİ Partili isimler, İBB'ye açılan terör soruşturması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ergun ve Paçacı, "İBB'ye kayyum mu atanmak istiyor?" sorusunu yanıtladı.

"Müfettiş eliyle terörist tespit etmeye çalışan tek ülkeyiz"

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Metin Ergun, "Dünyada herhalde müfettiş eliyle terörist tespit etmeye gayret eden tek ülke biziz. Müfettişler gönderiyoruz, terörist mi değil mi tespit etmeye gayret sarf ediyoruz. Bu komedi. Ekonomide sıkıştılar, gündemi değiştirmeye yönelik bir hadise gibi geliyor bana" dedi.

"Çılgınlık olur"

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı ise, "İstanbul'a kayyum atanırsa ne olur? Çılgınlık olur. Kayyum atamasını yapamazlar. Eğer yaparlarsa Türkiye'de ciddi sonuçlar çıkar. İki defa seçim kazanmış bir kişiden bahsediyorsunuz ve milletin iradesine karşı, tek başına bir kişinin iradesi ‘Benim iradem, milletin iradesinin üzerindedir' denektir bu. Millet, bunu affetmez. Böyle bir şey olacağını sanmıyorum. Bu bir çılgınlık olur" dedi.

"Bir sonuç çıkacağını sanmıyorum"

Ortada son derece gayriciddi bir durum olduğunu ve eğer terör ile iltisaklı kişiler varsa İçişleri Bakanlığı'nın ve Adalet Bakanlığı'nın derhal görevini yapması gerektiğinin altını çizen Paçacı, şöyle konuştu:

Sayın İmamoğlu da ifade etti, eğer böyle bir durum varsa İçişleri ve Adalet Bakanlığı görevini yapmamış demektir. Kayyum atanma ihtimalini konuşmak istemiyorum. Çünkü o ihtimalin sonu iyi bitmez. Demokrasi ortadan kalkmış olur. Milletin iradesi yok sayılmış olur. Kayyum atanmaz mı atanır. Yani bu bir yöntemdir. Çok ciddi ve sonucu kesin olan iddialar olması lazım. Burası İstanbul Belediyesi ve itham ettiğiniz şey de yani kayyum atamasını gerektirecek hiçbir şey değil. Dolayısıyla böyle olacağını ben sanmıyorum. Gündemi değiştirerek, herkesin ilgi duyacağı bir konu bu. Bir anda Türkiye'nin meseleleri, vatandaşın dertlerini, ızdıraplarını bir kenara koyup, bunu tartıştırma gayretleridir. Bir sonuç çıkacağını sanmıyorum

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU