Yunanistan’da aşı karşıtları silahlanıyor: Okul müdürü kaçırıldı

Yunanistan'da aşı karşıtları 'anayasa muhafızları'ismiyle silahlı bir örgüt kurdu. Sokaklarda askeri kıyafetlerle devriye gezen örgüt üyeleri öğrencilerine korona testi zorunluluğu getirdiği gerekçesiyle bir okul müdürünü kaçırdı

Fotoğraf: AA

Yunanistan’da Kovid-19 aşısı karşıtları aşırı sağcı unsurların güdümünde sosyal medya üzerinden örgütlenmeye başladı. Bazı gruplar bir adım daha ileri giderek 'anayasa muhafızları' adını verdikleri ve 'silahlı' olan bir grup kurdu.

Sözkonusu grup geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın çeşitli noktalarında şiddet eylemleri gerçekleştirdi.

Yunanistan medyasına göre korona karşıtları sağcı gruplarla işbirliği içerisinde silahlı örgütler kurmaya başladı. Askeri eğitim alan bu grupların üyeleri Yunanistan sokaklarında kendilerine has, askeri elbiseleriyle boy göstermeye ve devriye gezmeye başladı.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; sokaktaki eylemler için 'anayasa muhafızları' özel devriye araçlarını kullanıyor. Ayrıca bazı noktalarda 'anayasayı koruma' isimli merkezler kurulmaya başlandı. Bu merkezlerde Kovid-19 ile sözde mücadelede kullanılan bitkisel maddeler ve ‘ilaçlar’ satılıyor. Bu satım işlemleri için de özel para birimleri devreye sokulmuş durumda.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Anayasa ihlal ediliyor"

'Anayasa muhafızlarına' göre kovid-19 aşısı ve testleri uygulamalarıyla Yunanistan Anayasası ihlal ediliyor. Söz konusu gruplara göre zorunlu test ve aşılarla temel hak ve özgürlükler gölgeleniyor. Bu nedenle Yunanistan vatandaşlarının sözde Anayasayı koruma görevi kendiliğinden gündeme gelmiş durumda.

Silahlı aşı karşıtları grubunda eski askerler, bürokratlar ve hatta bilim insanları da yer alıyor. Sözkonusu gruplar aşırı sağ ile dirsek teması halinde.

Tanı merkezine baskın

Atina’da muhalefet partileri muhafazakar Yeni Demokrasi Hükümeti’ni yaklaşan seçimlerde oy kaybına uğramamak için aşı karşıtlarının yarattığı tehlikeyi görmezden gelmekle itham ediyor. Kiriakos Miçotakis kabinesi üyeleriyse son günlerde yeni gelişmeyle ilgili gerekli tüm hukuki önlemlerin alınacağı uyarısında bulunuyor.

'Anayasa muhafızları' Yunanistan gündemine geçtiğimiz günlerde bir Covid-19 teşhis merkezine yapılan saldırıyla yerleşti. Selanik’te bir 'anayasayı koruma ekibi' bir tanı merkezini bastı ve çalışanların resmi belgelerini kontrol etmeye yeltendi.

Okul müdürü kaçırıldı

Selanik’teki gelişmeye paralel olarak Pieria’da da aşı karşıtları bir öğretim kurumunu bastı ve ortaokul müdürünü kaçırdı. 'Anayasa muhafızları' müdürü öğrencilerine korona testi zorunluluğu getirdiği nedeniyle alı koydu. Elleri kelepçelenen müdür 'ekip otosuna' bindirilip yakın noktadaki bir polis karakoluna götürüldü.

Müdürün alıkonulduğunu tespit eden resmi polis memurlarıysa kaçırma eylemini gerçekleştiren aşı karşıtlarını gözaltına aldı.

 

 

Gazete Duvar

DAHA FAZLA HABER OKU