Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'ın TÜSİAD tepkisine yanıt: Bilime vurgu yapılması bile rahatsız ediyor

"Erdoğan'ı muhatap almak bile yanlış aslında, akli melekeleri yerinde mi orada ciddi endişelerim var"

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu'nu CHP Genel Merkezi'nde ziyaret etti. İki lider görüşmenin ardından ortak açıklamalarda bulundu. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ortak basın toplantısında Merkez Bankası'nın (TCMB) aldığı faiz kararları ve AK Parti'nin yeni ekonomi modeli değerlendirildi. 

İktidarın aldığı kararların bankaları zengin ettiğini ifade eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yüzde 14'ten alıp 22'den Hazine'ye satıyorlar" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın ekonomi mesajlarına tepki göstererek, "Erdoğan'ı muhatap almak bile yanlış aslında, akli melekeleri yerinde mi orada ciddi endişelerim var. Bir insan ülkesine bu kadar büyük ihanet içinde olamaz. Bir organize kötülükle karşı karşıyayız. 84 milyon perişan vaziyette" dedi. 

"Bu ülkede bugün herkes konuşacak"

Gültekin Uysal da şunları kaydetti: 

Bu ülkede bugün herkes konuşacak. Sorumluluk birinci derece sadece siyasetçilerin, muhalefet partilerinin liderlerinin değil geniş örgütlü kesimleri temsil eden tüm yapıların konuşması gerek. Bir büyük facia yaşıyoruz. 80 yıllık cumhuriyete bir devr-i sabık anlayışıyla muamele çekenler bu yaptıkları yanlışı eninde sonunda hem siyasi hem hukuk yoluyla karşılığını görecektir. Hesabını vermeliler. Bugün ne Merkez Bankası’nın ne de TÜİK’in bir iradesi, aklı yok. Kurumsal derinliği sıfırlanmış

"Demokrasinin D'sinden dahi haberi yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TÜSİAD’ın açıklamasını eleştirmesi hakkındaki soru üzerine Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Bu ülkede yaşayan, üretim yapan, çalışan, çiftçisi, emekçisi herkesin konuşmaya hakkı var. Siz konuşmayın ben konuşacağım diyor, demokrasinin d'sinden dahi haberi yok.  Devlet akılla yönetilir. Sana bilim vurgusu, ahlak vurgusu yapıyor ona da karşı çıkıyorsun. Devleti yönetemiyorlar. Yönetemediklerini sokaktaki sadece vatandaş da görüyor

"Bir avuç insana hizmet ediliyor, hayal aleminde yaşıyor bunlar"

Faiz indirimi konusunda "Hangi faiz indi? Çiftçinin, esnafın, tüccarın, bankalara borçlanan vatandaşı indi mi hayır. Kimin faizi indi"” diye soran CHP lideri, "Vatandaşa yansıyan bir şey yok. Merkez Bankası, düşük faizle kredi açıyor, bankalar kredi alıyor, Hazine borçlanmak istiyor, yüzde 14’ten aldığı krediyi yüzde 22’den satıyor. Bankalar kazanıyor. Bir avuç insana hizmet ediliyor, hayal aleminde yaşıyor bunlar" dedi.

"Akli melekeleri yerinde mi orada ciddi endişelerim var"

CHP lideri sözlerini şöyle sürdürdü:

Bir insan ülkesine bu kadar büyük ihanet içinde olamaz. Bir organize kötülükle karşı karşıyayız. 84 milyon perişan vaziyette. 84 milyonu görmüyor. 84 milyona kötülük yapılıyor, kime iyilik yapıldı?  Yönetilmeyen bir ülkenin, bir saat sonra ne olacağını kimse bilmiyor. Koskoca bir Türkiye’yi bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak söze teslim ediyoruz, yok böyle bir şey. Ortaçağ’da bile yok. Herkes düşük faiz ister ama düşük faiz yok ortada

Erken seçim çağrısı

"Ne konuşursa konuşsun Erdoğan ülkeyi yönetemez. Yönetemiyor zaten" diyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir ülke bilgi, birikim, adaletle yönetilir. Devleti almışsın bir kişiye teslim etmişsin bir kişi istediğini yapıyor. TÜİK’e telefon ediyor, rakamı şöyle beyan edeceksiniz diyor. Kimsenin umutsuz olmasına gerek yok. Kalınan her günün maliyeti artıyor, onun için bir an önce sandığı getirin diyoruz. Bu millet daha fazla zulüm görmesin. İnsanlar biraz nefes alsın. Dostlarımızla yapacağız" diyerek erken seçim çağrısını yeniledi.

Randevu talebi iddiası

Kılıçdaroğlu, "İktidara yakın olan holdingler CHP ve İYİ Parti'den randevu istedi mi?" sorusuna "Benim bilgim yok, böyle bir talep oldu mu bilmiyorum, bize yansıyan bir talep yok" yanıtını verdi. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU