Yılbaşı gecesi Suriyeli grubun Taksim Meydanı'nda kutlama yapması kamuoyunu ikiye böldü

Yılbaşı gecesi Taksim'den yansıyan görüntüleri değerlendirenlerin bir bölümü sert eleştiriler getirirken, bir diğer kesim tablonun anlayışla karşılanması gerektiği görüşünde

Yılbaşı gecesi Taksim Meydanı’nda Özgür Suriye Ordusu’nun ( ÖSO) bayrağıyla kutlama yapan Suriyeli grup sosyal medyada tartışma yarattı. 

Tepki gösterenler arasında yer alan Habertürk yazarı Sevilay Yılman, görüntüleri izlediğinde ürktüğünü söylüyor. Yılman’ın yazısının bir bölümü şöyle: 

“Ellerinde ÖSO bayrakları ve bilmediğimiz bir dille ana teması; “Yaşasın Özgür Suriye! Suriye’ye özgürlük!” olan sloganlarla ülkeleri için istedikleri bağımsızlığı dile getirmişler. Suriye yaşasın ve özgür de olsun tabii ki… Olsun da… Bunu bizden daha çok isteyen o Suriyeliler, o bayrakları Taksim’de değil, gidip Suriye'de sallasınlar."

Habertürk Gazetesi'nin bir başka yazarı Mehmet Akif Ersoy ise konuya daha sakin bir şekilde yaklaşılması gerektiğini belirtiyor. Ersoy yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Ortada büyük bir sorun olduğu gerçeğini görmezden gelemeyiz. İnsanların rahatsızlıkları da özellikle bazı durumlarda haklı gerekçeler içeriyor. Meselenin üç boyutu var: Bize düşen tarafı, insan olma erdemiyle sabır ve anlayış göstermeye devam etmek, şikâyetlerimizi ilgili mercilere bildirmek. Zira insanın içindeki iyiliğin ve kötülüğün ülkesi yok.”


Sosyal  medyada da görüntüler en çok paylaşılanlar arasında yer aldı. Gazeteci İsmail Saymaz, "Dikkat ederseniz, Suriye’nin değil, ÖSO’nun bayrağını açmışlar. O ki ülkenizi Esad’dan kurtarmak istiyorsunuz bu örgütün bayrağını Taksim’de değil, gidin Suriye’de açın. Siz Taksim’de eğlenirken, bizim Mehmedimiz sizin toprağınızda nöbet tutmasın." dedi. 


Dikkat ederseniz, Suriye’nin değil, ÖSO’nun bayrağını açmışlar. O ki ülkenizi Esad’dan kurtarmak istiyorsunuz bu örgütün bayrağını Taksim’de değil, gidin Suriye’de açın. Siz Taksim’de eğlenirken, bizim Mehmedimiz sizin toprağınızda nöbet tutmasın. https://t.co/ZggkaOEIrb

— İsmail Saymaz (@ismailsaymaz) 1 Ocak 2019

Gazeteci Mustafa Hoş da konunun ÖSO nezdinde incelenmesi gerektiğini söyledi. Hoş, "Asıl mesele hep gözden kaçırılıyor. Tartışılması gereken Türkiye’deki ÖSO. 'Türkiye’de Suriyeli istemiyorum” diyenler ÖSO’yu tartışmıyor, konuşmuyor. Taksim’de ÖSO bayrağı açıp kutlama yapıyorlar. işbirlikçileri ve ideolojik paydaşları 'Müslüman yılbaşı kutlamaz” diyor. Amaç zaten yılbaşı kutlamak değil. Simgesel meydanda (Taksim) güç gösterisi ve propaganda yapmak." dedi.

asıl mesele hep gözden kaçırılıyor. tartışılması gereken türkiye’deki öso’dur. “türkiye’de suriyeli istemiyorum” diyenler öso’yu tartışmıyor, konuşmuyor.— mustafahos (@mustafahos) 1 Ocak 2019
taksim’de öso bayrağı açıp kutlama yapıyorlar. işbirlikçileri ve ideolojik paydaşları “müslüman yılbaşı kutlamaz” diyor. amaç zaten yılbaşı kutlamak değil. simgesel meydanda (taksim) güç gösterisi ve propaganda yapmak.

— mustafahos (@mustafahos) 1 Ocak 2019 

Türkiye Gerçekleri ( Mustafa Selanik) adlı sosyal medya kullanıcısı da görüntülere dikkat çeken isimler arasındaydı. 

Savaş kaçkını Suriye gençliği,Taksim meydanında yeni yılı kutluyor...Taksim,artık eski Taksim değil (Videoyu çekenin son sözlerini iyi dinleyin) pic.twitter.com/aJx725ZWAQ

— TÜRKİYE GERÇEKLERİ... (@M_SLK3) 31 Aralık 2018

 

 
 

DAHA FAZLA HABER OKU