Kılıçdaroğlu: Bürokrasiden yolsuzluk dosyaları yağıyor

Dosyaların incelenmesi için ekip kurduklarını bildiren CHP lideri, "Yeri ve zamanı gelince bu yolsuzluk dosyalarını kamuoyuyla paylaşacağız" dedi

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçmişte yapılan yolsuzluklara dair çok sayıda dosyanın kendilerine “akmaya” başladığını ifade ederken “Bunların sayıları fazla olduğu için bir ekip kurduk. Yeri ve zamanı gelince bu yolsuzluk dosyalarını kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

CHP lideri, Sözcü gazetesinden Emin Özgönül’e gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Geçen günlerde bürokratlara “hukuksuz işlem yapmayın” çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, bu çağrısının ardından yaşanan gelişmeleri şöyle aktardı:

Bürokrasiye yaptığım çağrıdan sonra, hukuka uyan bürokratlar, kendilerini daha güvende hissettiler. Yasa dışı biçimde gelen baskıya da direndiler. İmza atmamaya özen gösteriyorlar. Geçmişte yapılan yolsuzluklara ilişkin çok sayıda dosya ve belge bize akmaya başladı. Bunların sayıları fazla olduğu için bir ekip kurduk. Yeri ve zamanı gelince bu yolsuzluk dosyalarını kamuoyuyla paylaşacağız.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Çağrım bürokrasiye güven verdi”

Bürokrasi aslında yaptığı işler dolayısıyla suçlanmak istemez, yasalara uygun davranmak ister, yasalara aykırı işlemlere direnmek ister. Ama yıllardır bürokrasi üzerinde baskı kuruldu ve dürüst insanlar sistemin dışına itildi. Yandaşlarına da belli makam ve mevkiler verdiler. Bu da siyasetçi ile bürokrasi arasında çıkar ilişkisi doğurdu. Tepedeki nemalanıyor, alttaki de ‘O zaman ben de' diyor. Bu durumdan dürüst çalışan bütün bürokratlar rahatsızdı. Benim yaptığım çağrı, bürokrasiye güven verdi. Artık kendilerini yalnız hissetmiyorlar.

“Helalleşme dedim ama hesaplaşma ayrı”

Yaptığı “helalleşme” çağrısının ardından yaşanan tartışmalara da değinen CHP lideri, şu ifadeleri kullandı:

Ben ‘Helalleşme' dedim ama ‘hesaplaşma' ayrı. Yolsuzluk yapandan, kul hakkı yiyenden, hukuk içinde elbette hesap sorulacak. Helalleşme derken “Yolsuzlukları görmeyeceğiz, devleti soymuşlar görmeyeceğiz” diye bir şey yok. Biz geçmişin yaralarının kaşınmasını değil, geleceğe bakmak istiyoruz. Geçmişin yaralarını kanatarak sağlıklı bir gelecek yaratamazsınız. Oturalım sağlıklı, yararlı ve dayanışma içinde bir gelecek inşa edelim, çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakalım istiyoruz.

Sözcü’den Deniz Zeyrek’e de konuşan CHP lideri, son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yapılan açıklamada ekonomiye dair ifadelerin bulunmasını eleştirdi:

Şimdi bu yanlış ekonomi politikalarının sorumluluk alanını genişletiyorlar. Milli Güvenlik Kurulu'nu bu yanlış ekonomik politikalarına ortak ediyorlar.

İzlenen politikaların halka ağır faturalar ödettiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Erdoğan, yanlış politikalarında ısrar ediyor, kararlılık gösteriyor. Halk bedel ödüyor. Şimdi askerleri bu yanlışın faturasına ortak etti. Geçmişte olsa ‘ordunun, askerin vesayeti' derdi.

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU