Metro istasyonunda stant açan genç, üç saat içinde iş buldu

"Canary Wharf'ta iş görüşmesine katılmayı bile hiç beklemezdim"

Haider Malik, fotoğrafını LinkedIn'de paylaşan kişiye yemek ısmarlamak istediğini söyledi (Haider Malik)

Birleşik Krallık'ın (BK) başkenti Londra'da  arayan bir genç, çareyi bir metro istasyonunda stant açmakta buldu.

Haider Malik, 2 Kasım'da BK'nin en büyük finans merkezlerinden Canary Wharf'taki bir istasyonda stant açtıktan saatler sonra görüşmeye çağrıldığını ve işi kaptığını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Middlesex Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü'nden dereceyle mezun olduğunu belirten 24 yaşındaki Malik, Kovid-19 pandemisinin başından beri iş aradığını ancak Zoom görüşmelerinde kendini iyi yansıtamadığını savundu.

Malik babasının tavsiyesiyle şansını metro istasyonunda denemeye karar verdi. 06.45 sularında açtığı stantta sosyal iş ağı ve paylaşım platformu LinkedIn hesabını ve özgeçmişini QR kodu şeklinde bir tahtaya yapıştıran genç, ilk anlarda çok gerildiğinin altını çizdi:

İlk 5-10 dakika çok gergindim… Bana çok tuhaf geldi. Ne yaptığımı bilmiyordum, gerçekten acayipti. Özgeçmişim çantamdaydı. Elim boş bir şekilde dikilip insanlara bakmaya ve aktif olup onlarla konuşmaya çalışıyordum.

Malik daha sonra yaklaşımını değiştirip geçen insanlara gülümsemeye ve selam vermeye başladığını kaydetti. Böylece metro durağında iş arayan genç, halkın ilgisini çekti. Malik o anları şöyle anlattı:

Özgeçmişimi elimde tutup millete 'Günaydın' diyordum. Onlarla sohbet etmeye çalışıyordum. Pek çok kişi kartını veya telefon numarasını verip benimle konuşmaya başladı.

Öte yandan Emmanuel isimli biri, Malik'in hayatını değiştirdi:

Emmanuel yanıma gelip elini uzatarak 'Başarılar dilerim' dedi. İki yıl önce buna benzer bir şey yapmak istediğini ancak cesaret edemediğini söyledi. Emmanuel, bunu yaptığım için mutlu olduğunu ve fotoğrafımı LinkedIn'de paylaşmak istediğini ifade etti.

"Hiç beklemezdim"

İstasyona gittikten sonraki bir saat içinde özgeçmişinin yazdığı bütün kağıtları dağıtan Malik, 09.30'da Canary Wharf Group adlı şirkette hazine analisti pozisyonunda iş görüşmesine çağrıldı:

Bölüm müdüründen '10.30'da iş görüşmesine gelin' diye bir mesaj aldım… Bir binanın 30. katında görüştük. Canary Wharf'a bakıp 'İş bulma ihtimalini bırak, burada iş görüşmesine katılmayı bile hiç beklemezdim' diye düşündüm.

 


Malik, iş görüşmesinden sonra aracına gittiğinde hikayesinin sosyal medyada viral olduğunu öğrendi:

Aynı gün hayatım değişti. Görüşmeden sonra eve gitmek için arabama döndüğümde telefonumda bir sürü farklı numaradan yaklaşık 10 cevapsız arama vardı. LinkedIn gönderisinin viral olduğunu bilmiyordum. Telefon numaram özgeçmişimde yazıyordu. İnsanlar ona bakıp beni arıyordu.

Malik telefonunu üç gün boyunca sürekli çaldığını ve gelen çağrılarla mesajlara cevap vermek için ailesinden yardım aldığını kaydetti.

Genç, Canary Wharf Group'taki pozisyon için ikinci görüşmesini 5 Kasım'da gerçekleştiğini ve aynı günün akşamında işe girdiğini bildirdi.

 

Independent Türkçe, MyLondon

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU