AK Partili eski bakan: Başkanlık sistemi beklediğimiz gibi çıkmadı, bir daha "evet" oyu vermem

AK Parti’den 3 dönem milletvekilliği de yapan Alaboyun, "Benim çocuğum masasından Tayyip Erdoğan ile çekilmiş fotoğraflarını kaldırıyorsa AK Parti'nin ve AK Partili olarak benim de oturup düşünmemiz lazım" dedi

Kanal 42'de yayınlanan Sümen Altı programınında gazeteciler Mücahit Enes Turbil ve Emre Özgül'ün sorularını yanıtlayan 3 dönem AK Parti milletvekilliği de yapan eski Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni en çok destekleyenlerden birisi olduğunu ancak başkanlık sisteminin beklentilerinden uzak çıktığını ve mevcut durumda başkanlık sistemine bir kez daha "evet" demeyeceğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)Alaboyun, “Kendimi aldatılmış hissetmiyorum ama beklediğimiz gibi çıkmadı. Bugün başkanlık sistemi oylama çıksa mevcut durumu gördükten sonra evet oyu vermem” dedi.

"Oğlum, 'senin partine oy vermeyeceğim' diyor"

 AK Parti'nin içerisindeki yeni nesil siyasetçileri iyi yetiştiremediğini ifade eden Alaboyun, AK Parti'nin gençleri kazanamadığını söyledi. Oğlunun apolitik olduğunu ve AK Parti'ye oy vermeyeceğini söylediğini ifade eden Alaboyun şunları söyledi:

Türkiye'de güçten nemalanmak isteyen bir yapı var. Bu bizi de kapsadı. Bu yapının içerisinde yeni gelen bir nesil ki bunların çoğu bizim gibi 28 Şubat döneminde bedel ödememiş. 1980'li yıllarda bedel ödememiş. Yeni bir nesil var. AK Parti olarak çok iyi eğitemedik. Çok iyi kaliteli insanlar da var ama gidişat nedeniyle de AK Parti'ye veya Türk siyasetine girmek istemeyen genç nesil de var. Ben, siyasetçiyim. Benim evimde siyaset konuşulur. Çocuklarım A politik. Böyle bir şey olabilir mi? Çocuklarım politika ile ilgilenmiyor, ilgisi zayıf. Bir şeye kızınca da 'Senin partine oy vermeyeceğim, Temel Karamollaoğlu'na oy vereceğim' diyor oğlum. Ben, bununla da yüz yüze geldim. Niye kaçırıyor AK Parti? Kendi çocuğumdan örnek verdim. Benim çocuğum masasından Tayyip Erdoğan ile çekilmiş fotoğraflarını kaldırıyorsa AK Parti'nin ve AK Partili olarak benim de oturup düşünmemiz lazım. Nerede hata yaptık? Bu çocukları, gözden çıkaramayız. Oğlum çekti gitti, şimdi NASA'da çalışıyor. Ben, çocuğumun AK Parti Genel Merkezi'ne gidip harıl harıl oraya ne yapabilirim diye gitmesini çok arzu ederdim. Bu niye olmadı da 'Senin partine oy vermeyeceğim baba' konumuna geldi?

"Başkanlık sistemi beklediğimzi gibi olmadı"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne en güçlü desteği veren isimlerden olduğunu ancak beklentilerinden çok uzak bir sistem olduğu için şimdi pişman olduğunu ifade eden Ali Rıza Alaboyun, “Ben başkanlık sistemini çok güçlü destekleyenlerden biriydim. Başkanlık sistemindeki beklentilerimiz; uyum yasaları çıkacak, denge denetim olacak, TBMM ile Cumhurbaşkanlığı arasında yasama-yürütmeyi denetleyecek diye umduk. Ama bir baktık ki yasamaya da başkanlığa da cumhurbaşkanı hâkim. Cumhurbaşkanı bunlara hâkim olduğu için yargıya da hakim oldu. Böyle olunca istenilen şey ortaya çıkmadı" dedi.

"Bugün oylamaya çıksa 'evet' oyu vermem"

Kendisini aldatılmış hissetmediğini ancak beklentilerinin çıkmadığını söyleyen Alaboyun, Bugün başkanlık sistemi oylamaya çıksa mevcut durumu gördükten sonra "evet" oyu vermem. Bunu kendileri de gördükleri için Fuat Oktay önderliğinde bir çalışma ekibi de kurdular. Temel Karamollaoğlu'nun da Cumhurbaşkanı'nı ziyaretinde söylediği bu. Bir denetim olsun. Yargının bağımsız olması lazım. Adalete güven kalmıyor. Ben Temel beyi haklı buluyorum" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe, Kanal 42

DAHA FAZLA HABER OKU