DEVA Partili Metin Gürcan’a gözaltı

Gürcan, hakkındaki suçlamanın "siyasi casusluk" olduğunu söyledi

Fotoğraf: Twitter

DEVA Partisi’nin kurucu isimlerinden Metin Gürcan, gözaltına alındığını duyurdu.

Gürcan sosyal medya hesabından gözaltına alındığını açıkladı.

Gözaltı gerekçesi olarak siyasi casusluk suçlamasının kendisine yöneltildiğini belirten Gürcan şunları paylaştı: 

Siyasi casusluk suçlaması ile göz altına alınıyorum. Polisler evde…Arama yapıyorlar. Şok oldum. Desteğiniz istiyorum.

Gürcan'ın gözaltına alındığı soruşturmayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü öğrenildi. 

Babacan'dan açıklama: Eğer siyasi ise...

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada Gürcan’ın gözaltına alınmasına değindi. 

"Biliyorsunuz partimizin kurucularından Metin Gürcan'ın bugün sabah saatlerinde ikametinde Bakırköy Sulh Ceza Hakimliğinin kararı üzerine bir ev araması yapıldı. Aynı zamanda kendisi şu anda gözaltında" diyen Babacan, şöyle devam etti:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2020 yılındaki bir soruşturmasına dayanarak bu işlemin yapıldığı bilgisini almış durumdayız. Söz konusu soruşturmayla ilgili hukukçu arkadaşlarımız konuyu yakından takip ediyor. Ben eşi Senem Hanım'la telefonda görüşerek geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Hem ailesine hem de Metin Beye olan hukuki desteğimiz şu anda yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu sürecin tamamen hukuki bir mecrada ilerlemesi gerektiğinin son derece önemli olduğunu burada özellikle altını çizerek vurgulamak istiyorum. Konuyla ve dosyayla ilgili daha detaylı bilgilere sahip olduktan sonra kamuoyuna daha detaylı bilgileri vereceğiz.

Babacan, "Yalnız ben şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bugünkü bu gelişme eğer siyasi bir nitelikte ise eğer hedef partimize yönelik bir tutumsa veya hedef ülkenin bu ağır ekonomik kriz gündeminin üzerini örtmekse şunu ifade etmek istiyorum ki bu tür olaylar, bu tür girişimler DEVA kadrolarını asla yıldıramaz" diye konuştu.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, gözaltıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Kurucu üyemiz Metin Gürcan hakkında yapılan gözaltı işleminin dayanağını teşkil eden iddialar parti hukukçularımız tarafından takip edilmektedir. Soruşturmanın gizliliği nedeniyle gözaltı gerekçeleri tarafımızca tesbit edildiğinde kamuoyuna gerekli açıklama yapılacaktır.

DEVA Partisi İstanbul Milletveklili Mustafa Yeneroğlu da şu bilgilendirmeyi yaptı:

Partimizin kurucularından Metin Gürcan Bey'in ikametinde Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı üzerine bu sabah 05.00 sularında arama yapılmıştır. Arama kararına göre Metin Gürcan Bey Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın casusluk suçlaması ile ilgili 2020 yılındaki bir soruşturmaya dayanılarak gözaltına alınmıştır. Söz konusu soruşturma bağlamında başkalarının da gözaltına alındığı bilgisi vardır. Metin Bey şu anda sağlık kontrolünde. Tüm desteğimizle süreci yakinen takip ediyoruz.  Avukat arkadaşlarımız emniyette, kendilerine gereken hukuki desteği vermekle birlikte soruşturma ile ilgili daha net bilgiler aldıktan sonra kamuoyunu bilgilendireceğiz.

2015 yılında TSK'dan emekli olan Metin Gürcan akademisyenlik ve yazarlık yapıyordu.

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU