13 yaşındaki amatör defineci, Bronz Çağı'ndan kalma balta buldu

İleride arkeolog olmak istediğini söyleyen Milly Hardwick, "Üçüncü kez böyle bir keşfe çıkıyorum" dedi

Milly, define avcılığına yeni başladığını belirterek "Üçüncü kez böyle bir keşfe çıkıyorum ve ne yaptığımı tam olarak bilmiyordum" dedi (Theo Chikomba/BBC)

Birleşik Krallık'ta 13 yaşındaki kız çocuğu, Bronz Çağı'ndan kalma baltaya ait parçalar buldu.

Suffolk'ta yaşayan Milly Hardwick, Hertfordshire bölgesinde metal detektörüyle arama yaparken yaklaşık M.Ö. 1300'den kalma baltaya ait parçalarla karşılaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Babası Colin'le birlikte çıktığı gezide Milly, detektörden güçlü sinyaller gelmesi üzerine babasını çağırdı. Babası da sinyali aldıkları bölgeyi kazdı ve toprağın altından onlarca balta parçası çıktı.

Genç kız, "Sinyal alınca babama seslendim. O da yanıma geldi ve toprağı kazmaya başladı. Sonra 'Bu bir balta olabilir' diyerek şaka yaptı" ifadelerini kullandı.

Çıkan parçaların gerçekten bir baltaya ait olduğunu anlayan baba ve kızı, hem heyecanlandı hem de şaşırdı. İkili, kazmaya devam ederek toplamda 20 parça çıkardı.
 

balta parçaları.jpg
Kazıda çıkarılan balta parçalarının British Museum'a gönderilmesi planlanıyor (Colin Hardwick/BBC)


Ertesi gün British Museum'dan gelen arkeologlar da bölgede kazı çalışması başlattı. Çalışmalar tamamlandığında toplamda Bronz Çağı'ndan kalma 65 parça bulundu.

İleride arkeolog olmak istediğini söyleyen Milly, keşfi için kendisine para teklif edilirse bunu arazi sahibiyle eşit olarak bölüşeceğini belirtti.

Anne Claire, parçaları bulduğundan beri çoğu kişinin olup biteni duymak için Milly'yle iletişime geçtiğini söyledi.

Claire, aynı hobiyi paylaşan eşi ve kızının asıl amacının altın bulmak olduğunu belirterek "Kim bilir, biraz şanslı olmanız lazım" dedi.Independent Türkçe, BBC, Daily Mail

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU