Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrailli mevkidaşı Herzog ile telefonda görüştü

Görüşmede iki ülke ilişkileri, bölgesel gelişmeler ve Filistin konusu ele alındı

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-İsrail ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, Türkiye-İsrail ilişkilerinin Orta Doğu'nun güvenlik ve istikrarı bakımından da önem taşıdığını belirterek, gerek ikili, gerek bölgesel konularda karşılıklı anlayış içerisinde hareket edildiği takdirde görüş ayrılıklarının da asgariye inebileceğini ifade etti.

Bölgede barış, hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünün yeniden hakim kılınmasının zaruri olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bakımdan Filistin-İsrail ilişkilerinin gelişmesi ve barış sürecinin yeniden başlatılmasının öncelik taşıdığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile İsrail arasındaki temas ve diyaloğun sürdürülmesinin ortak menfaat olduğunu kaydetti.

İsrail'den açıklama

İsrail Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla aradı.

Konuşmanın olumlu bir havada seyrettiği aktarılan açıklamada, Erdoğan'ın Orta Doğu'da barış, istikrar ve güvenlik için İsrail ile ilişkilere verdiği önemi vurguladığı belirtildi.

Herzog'un da Türkiye ve İsrail'in bölge barışına ilişkin ikili ve bölgesel konularda kapsamlı diyalog içinde olma arzularından memnuniyet duyduğu kaydedildi.

İki liderin, iletişimde kalma konusunda mutabık kaldığı bildirildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İsrailli çift Türkiye'de "casusluk" suçundan tutuklanmıştı

Geçen hafta İsrailli bir çift Erdoğan'ın İstanbul'daki evinin fotoğraflarını çekmesi sonrası, casusluk suçlamasıyla tutuklanmıştı.

İsrail basını ise nu bu hafta başında, Herzog'un Erdoğan'la bir görüşme yapacağını yazmıştı.

İki ülke arasındaki temaslar sonrası, İsrailli çiftin serbest bırakılıp ülkelerine gönderildiği öğrenildi.

 

Independent Türkçe


 

DAHA FAZLA HABER OKU