Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Norveç Başbakanı arasındaki fark: Tek çocuk!

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Norveçlilere iki çocuk yapmaları çağrısında bulundu. Solberg, nüfus artışı sağlanamaması halinde ülkedeki refah sisteminin sürdürülebilir olmayacağını vurguladı. Akıllara, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üç çocuk çağrısı geldi

Solberg: Vergi ödeyen nüfus artmazsa refah sorunları baş gösterir

Yeni yıl konuşmasında 'Norveçli kadınların ortalama 1.6 çocuk doğurduğuna' işaret eden Başbakan Solberg, Norveç refah sistemi için çocuk sayısının yeterli olmadığını söyledi, Norveçlilerden en az iki çocuk yapmalarını istedi. 

Erna Solberg, mevcut sistemin 10 yıl daha sorunsuz bir şekilde ayakta kalacağı ancak vergi ödeyen nüfusun artmaması halinde ülkede sorunların baş göstermeye başlayacağını anlattı. 
 

 

Erdoğan: Nüfusumuz ne kadar artarsa o kadar güçlü oluruz

Solberg’in iki çocuk çağrısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "üç çocuk" vurgusunu akıllara getirdi.

Türkiye’deki genç nüfusun azalıp, 60 yaş ve üzeri nüfusun arttığına dikkat çeken Erdoğan, “Nüfusumuz ne kadar artarsa o kadar güçlü olacağız” diyerek ailelere üç çocuk yapmaları çağrısında bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nikah şahitliği yaptığı nikah törenlerinde de sık sık "Bir çocuk garip, iki çocuk rakip, üç çocuk denge, dört çocuk bereket" manisini dile getirip, ailelerden en az üç çocuk istediğini söylüyor. 
 


2004 yılından bu yana muhafazakar ve liberal muhafazakar görüşlü Höyre Partisi başkanlığını yürüten ve 2013 ila 2017 yıllarındaki seçimlerden zaferle ayrılarak Norveç başbakanlığına seçilen 58 yaşındaki Erna Solberg, iki çocuk annesi.

Solberg'in "İki çocuk" çağrısı yaptığı Norveç'te nüfus artış hızı binde 9 civarında. Türkiye'de ise yüzde 1,5'lik bir nüfus artışı var. 
 

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU