Cats müzikalinin bestecisi Webber: Filmi görünce gidip köpek aldım

İlk kez 1981'de seyircilerin karşısında çıkan müzikal, yaklaşık 9 bin kez sahnelendi

Eleştirmenlerin yerden yere vurduğu Cats filminde James Corden, Taylor Swift, Idris Elba ve Jason Derulo gibi ünlü isimler yer alıyor (Universal Studios - Instagram, @andrewlloydwebber / Kolaj: New York Post)

Dünyaca ünlü Britanyalı besteci Andrew Lloyd Webber, meşhur müzikali Cats'in 2019 yapımı film uyarlamasına duyduğu nefret yüzünden köpek satın aldığını söyledi.

Guardian'ın aktardığına göre yönetmenliğini Tom Hooper'ın yaptığı Cats filminden hoşlanmadığını daha önce de dile getiren Webber, yaptığı itirafla bunu bir adım ileri taşıdı.

Ünlü besteci 6 Eylül'de yayımlanan röportajında filmi "tamamen yanlış" olarak niteledi.
 


Film yüzünden "duygusal açıdan epey yıprandığını" ve iyileşmek için köpek aldığını söyleyerek şaka yapan Weber şöyle konuştu:

Bu gezegendeki 70 küsur yıllık hayatımda ilk kez gidip köpek aldım. Yani filmden çıkan tek iyi şey benim küçük Havanese köpeğim.

Webber, daha önce CGI teknolojili filmi "saçma” ve "T.S. Eliot'a aykırı" diye tanımlamıştı.

Webber, Mojito adlı köpeğiyle Kovid-19 pandemisinde epey güzel vakit geçirdiğini de belirtti. Yıldız isim, ABD'nin New York şehrine yapacağı yolculukta köpeği yanında götürmek için havayolu şirketine başvurduğunu ifade etti:

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Köpeğe her zaman ihtiyacım olduğunu çünkü duygusal açıdan yıprandığımı söyledim… Havayolu şirketi bana “Ona gerçekten ihtiyacın olduğunu kanıtlayabilir misin?' diye sordu. ‘Evet, Hollywood'un Cats müzikaline ne yaptığını izleyin' dedim. Şirket, 'Doktor raporuna gerek yok' yazan bir notla onay verdi.

T.S. Eliot'ın İhtiyar Farenin Kediler Kılavuzu (Old Possum's Book of Practical Cats) kitabına dayanan Cats adlı müzikal, West End ve Broadway tarihinin en uzun süre oynanan yapımlarından biri. İlk kez 1981'de seyircilerin karşısında çıkan müzikal, yaklaşık 9 bin kez sahnelendi.

Cats 7 kez Tony Ödülü ve En İyi Müzikal dalında Olivier Award ödülü kazandı.

 

Independent Türkçe, Guardian, Fox News, New York Post

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU