Elijah Wood: Yüzüklerin Efendisi'ndeki orklardan biri Harvey Weinstein'dan esinlenerek tasarlandı

Tolkien'in kitaplarının film haklarına başlangıçta Weinstein sahipti

Yüzüklerin Efendisi serisindeki orklardan birine ilham olan Harvey Weinstein, temmuzda eşiyle resmen boşanmıştı (Fotoğraflar: AFP - New Line Cinema)

Elijah Wood, Yüzüklerin Efendisi'ndeki (Lord of the Rings) bir orkun tasarımının gözden düşen film yapımcısı Harvey Weinstein'dan esinlendiğini öne sürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Wood söz konusu ifşayı, Dax Shepard'ın Armchair Expert adlı podcast'ine verdiği röportaj sırasında dile getirdi.

Wood, komedyen ve oyuncu Shepard'a şunları söyledi:

Ork maskelerinden biri, ki net olarak hatırlıyorum, 's**tir git' dercesine Harvey Weinstein'a benzeyecek şekilde tasarlanmıştı.

Film üçlemesinde Frodo Baggins'i canlandıran Wood şunları ekledi:

Adam lanet hapse atıldığı için bence şimdi bunun hakkında konuşmakta sorun yok. S**tirsin.

Weinstein'ın şirketi Miramax, J.R.R. Tolkien'in kitap serisinin film haklarının ilk sahibiydi ancak şirketle yönetmen Peter Jackson bütçe ve seride kaç filmin yer alacağı hususunda anlaşamamıştı.

Başka bir stüdyo üç filmin tümünün aynı anda çekilmesine ikna olursa ve Jackson bunu bir hafta sonu içinde gerçekleştirebilirse Miramax, Jackson'ın filmi başka stüdyolara götürmesine izin vermişti. Weinstein, yönetmenin anlaşma sağlayabileceğini beklemiyordu.

New Line Cinema, gişede milyarlarca dolar hasılat elde eden üçlemeyi çekmeyi kabul etmişti. Anlaşma ve filmlerin bu kadar başarılı olması sonucunda Weinstein milyonlar kazanmıştı.

Weinstein birçok cinsel saldırı ithamından suçlu bulunmadan önce bir zamanlar Hollywood'un en güçlü yapımcılarından biriydi.

23 yıl hapis cezasına çarptırılan yapımcıyı ek suçlamalar bekliyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU