2002'den bu yana 191 kez değişen Kamu İhale Kanunu bu kez sil baştan değişiyor

İhale yasasındaki özellikle istisnalar maddesine sık sık yeni fıkralar eklenmiş ve alfabedeki harfler sıralamaya yetmeyince z’den sonra aa fıkrası konulmuştu

Kamu İhale Kanunu'nda değişiklik için çalışma başlatıldı / Fotoğraf: AA

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile AK Parti'nin hukukçu milletvekillerinin üzerinde çalıştığı taslakla kamu ihalelerinde mücbir sebep ve özel nitelikteki bazı mal ve hizmet alımları hariç, doğrudan temin yöntemine son verilecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kanundaki istisnalar da azaltılacak. Ancak istisnaların tepki çekmemesi için kanuna değil, ilgili kurumların kanununa yazılacak. Böylece kanundan yeni kurumlar istisna edildikçe harf sıkıntısı yaşanmayacak.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, kanunda yapılacak değişiklikle kamu ihalelerine katılacak firmaların liyakat ve yetkinlik kriterleri belirlenecek.

İhaleler Sayıştay raporlarına girdi

AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 Kasım ayından bu yana 191 kez değiştirilen Kamu İhale Kanunu'ndaki "mücbir sebep" maddesi tartışmalara neden oluyor.

Bu ihalelerin büyük bölümü Sayıştay raporlarına da yansıdı. Sayıştay, yüzlerce kurumda yapılan milyarlarca liralık ihalenin doğal afet, aciliyet, toplum güvenliği, toplum sağlığı gibi gerekçeye dayanmadığı halde ihale kanunu dışına çıkarıldığı tespitlerini yaptı.

 

Sözcü

DAHA FAZLA HABER OKU