Eski ATO Başkanı Salih Bezci: Melih Gökçek, Gülen ile görüşmemi ayarladı, FETÖ için yurt yapmamı istedi

FETÖ soruşturması kapsamında ifade veren eski ATO Başkanı Salih Bezci, Gökçek’in, ABD’de Gülen ile görüşme ayarladığını ayrıca kendisini FETÖ’nün "ATO imamı" olduğu söylenen Ayhan Atalay ile çalışmaya zorladığını söyledi

Fotoğraf: AA

Melih Gökçek hakkında Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanlığı döneminde 'FETÖ/PDY'ye imar rantı sağlamak suçlamasıyla açılan soruşturmada eski Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci de ifade verdi.

5 yıl sonra ifade veren Salih Bezci, Melih Gökçek'in ATO yönetimini ele geçirmeye çalıştığını ve yönetime FETÖ'cü isimlerin alınması için kendisine baskı yaptığını belirtti.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre Salih Bezci, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında verdiği ifadede, "Melih Gökçek’in kendisine FETÖ lideri Fethullah Gülen’le görüşme önerdiğini ve görüşmeye aracılık ettiğini" söyledi.

"Gökçek 'ATO İmamı' ile çalışmaya zorladı"

Gökçek’in o dönem kendisinden "FETÖ adına 30 milyon TL’ye yurt yaptırmasını istediğini söyleyen Bezci, ayrıca FETÖ’nün "ATO imamı" olduğu söylenen Ayhan Atalay ile çalışmaya zorladığını iddia etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bezci, ifadesinde, Fethullah Gülen ile "yalnızca bir kere görüştüğünü, bu görüşmeyi de 2012 yılında Melih Gökçek’in isteği üzerine gerçekleştirdiğini" belirterek, "Melih Gökçek görüşmem için Amerika’dan bir şahıs ile beni irtibatlandırdı" dedi.

Bezci, bu şahsın adını anımsamadığını, New Jersey’de bir market işlettiğini söylediğini ancak daha sonra şahsın Ankara Samanpazarı’nda esnaf olduğunu öğrendiğini anlattı.

Gökçek’in 2013 yılında ATO’da yapılan seçimlere müdahale ettiğini de ileri süren Bezci, ifadesinde şunları anlattı:

2013 ATO seçimlerinden önce Melih Gökçek, ‘FETÖ adına bir yurt yaptırırsan, senin yeni dönem başkanlığını garanti ederim’ dedi. Ben de kendisine bu yurdun ne kadara mal olacağını sordum. 30 milyon TL civarında olduğunu söyledi. Ben de ‘Bu kadar parayı vermektense 1000 TL’den ATO’ya 1000 tane yeni üye yaparım, benim torunlarımın da başkanlığı garanti olur’ dedim ve bu konu kapandı. 2013’te ATO başkanlık seçimine aday oldum. Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu için ATO üyeleri üzerinde etkiliydi. Seçimlerde ısrarla FETÖ güdümünde olan Ayhan Atalay ve ekibiyle birlikte hareket etmem için ısrar ediyordu.

"Gökçek 'Devlet büyükleri bu şekilde talimat verdi' dedi"

Gökçek’in, "Devlet büyükleri bu şekilde talimat verdi" dediğini belirten Bezci, şöyle devam etti:

Fakat ben, devlet büyüklerinin böyle bir talimat verip vermediğini bilmiyorum. Seçimden bir gün önce Gökçek beni, Rıfat Hisarcıklıoğlu, Mustafa Kaya, Ayhan Atalay ve birkaç kişiyi daha makam odasına çağırdı. Seçimler için Ayhan Atalay ile anlaşarak, ATO Başkanı olmamı söyledi. Anlaşamadık. Aynı akşam 23.00’te bizi tekrar çağırdı. Bize devlet büyüklerinin bu şekilde istediğini söyleyerek, ısrarla seçime başkan adayı olarak benim girmemi, Ayhan Atalay’ın da beni desteklemesini söyledi. Bana yönetim kurulu için isim listesi verdi. Bu listeden belirttiği 7 kişiyi yönetime alacaksın, diğer 3 ismin de benim tarafımdan belirleneceğini söyledi.

Atalay firar etti

Gökçek’in kendisine verdiği listeden Faruk Özden Oğultürk’ü çıkardığı için istifaya zorlandığını anlatan Bezci, Gökçek’in kendi işlerini hallettirmek için ATO yönetimini ele geçirmeye çalıştığını da söyledi, Bezci, "Mazbatayı alana kadar istifa etmedim. Aldıktan sonra Gökçek bana oğlu Osman Gökçek ve Serhun Günay’ı göndererek, istifa etmemi istedi. Etmedim. Daha sonra benim seçim sürecimden hemen sonra istifa etmem ile FETÖ bağlantılı olan yönetim kurulu üyeleri tarafından oybirliğiyle Ayhan Atalay’ı yönetim kurulu başkanı yapmak istediklerini anladım. 17/25 Aralık başladığında, Atalay ve onu destekleyen meclis üyeleri yurtdışına firar etti" ifadesini kullandı.

Bezci’nin ifadesinde geçen Ayhan Atalay, "FETÖ’nün ATO imamı" olmakla suçlanıyor. Atalay, 17/25 Aralık süreci başladıktan sonra yurtdışına firar etmişti. İfadede adı geçen Serhun Günay ise Gökçek’in oğlu Ahmet Gökçek ile 2010 yılında Ankaragücü’nün yönetiminde yer almıştı. Faruk Özden Oğultürk’ün de Oğultürk İnşaat’ın sahibi olduğu biliniyor. 

 

 

Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU