İBB personeline yardıma muhtaç ailelere ziyaret talimatı gitti... Ziyaret raporları Independent Türkçe'de

İBB personeli, genel müdürler ve daire başkanları seçime kilitlendi. Yeni koordinasyon merkezleri açılarak yardıma muhtaç aileler tek tek ziyaret ediliyor. Ziyaretler rapor haline getiriliyor. Independent Türkçe o raporlara ulaştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerine 10 günden kısa bir süre kalmışken belediyede hummalı bir çalışma var.

Belediyeye ait şirketlerin genel müdürleri, genel müdür yardımcıları, üst düzey bürokratlar ve genellikle Beyaz Masa yetkililerinin sürdürdüğü bu çalışmada şehir genelinde yardıma muhtaç insanlar tek tek ziyaret ediliyor, bir ihtiyaçları olup olmadığı soruluyor, acil ihtiyaçları gideriliyor ve iddiaya göre ziyaretlerin sonunda AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'a oy isteniyor.

Bu çalışma için hem Avrupa yakasında hem de Anadolu yakasında ayrı koordinasyon merkezleri kuruldu. Koordinasyon merkezlerinden biri Kartal'daki İBB Ek hizmet binasının en üst katında.

Rapor tutmak zorunlu

Çalışma için görevlendiren İBB personeline her ziyaretten sonra rapor hazırlama ve bu raporu yöneticisine iletme görevi de verildi. 

Independent Türkçe o raporlara ulaştı.

 

 

Ziyaretler sırasında el yazısıyla tutulan notlar daha sonra rapor haline getiriliyor. 

12 Haziran'da A.D, S.E, H.Ş.G ve K.C isimli vatandaşların evlerine yapılan ziyaretler sonrası İBB personeli şu notları düştü:

1) A.Y
Ulaşılamadı. 2. defa arandığında müsait olmadığı için evine gidilemedi ve müsait olmadığı için konuşulamadı

2) S.E
Yardımın arttırılmasını istiyor. 1000 TL kirasının olduğunu ve ödeyemediğini söyledi. Eşi asgari ücretle çalıştığı için yardım edilmesini istiyor. Genel olarak hizmetlerden memnun

3) H.Ş.G
Evde olmadıkları için görüşülemedi. Müsait olmadıkları için telefonda konuşulamadı

4) K.C
Yardımın arttırılmasını istiyor. 50 TL artırıma çok sevindi. Nakdi yardım talebi olmuş haber ve sonuç beklediğini söyledi. Genel olarak hizmetlerden memnun.


Ş.U isimli İBB personelinin yaptığı 5 Haziran tarihli çalışma ise Excel dosyası olarak rapora dönüştü. Raporda evde bakım hizmetinden faydalanan vatandaşlarla görüşüldüğü belirtiliyor.

M.A isimli vatandaşın talebi raporda şu şekilde kendisine yer buldu:

Hastanın oğlu ile telefonda görüşüldü. Babasının boğazında 2 ayda bir değişmesi gereken cihaz olduğu ancak uzun zamandır değiştirilmediği belirtildi. Önceden acıbadem de otururken Üsküdar Dev. Hast. İlgilenmiş şuanki adres de bakmıyorlarmış. 

AK Parti teşkilatına yönelik şikayetler İBB raporunda

Maltepe Başıbüyük Mahallesi'ne yönelik çalışmayla ilgili bir raporda yardıma muhtaç bir vatandaşın AK Parti teşkilatından yakındığı görülüyor. Raporu hazırlayan İBB personeli F.Ö isimli vatandaşı ziyaretinin ardından rapora şu ifadeleri geçirdi: 

Gıda yardımı istiyor.Ak parti mahalle sorumlusunun sadece kendi tanıdıklarına yardım ulaştırdığını söyledi. 3 çocugu var.Eşi asgari ücretle çalışıyor.

Rapordan: Küssek bile AK Partiliyiz dediler

M.U isimli personelin hazırlayarak yöneticilerine ilettiği raporda ise N.D isimli vatandaşla ilçe teşkilatının ilgilenmediği ifade edildi. Devamında ise şunlar söylendi: "Küssek bile AK Partiliyiz dediler."

 

İBBsosyaldestekRapor.jpg
Raporlardan birinde, bir aileye yapılan ziyaretin ardından düşülen not şöyle: Küssek bile AK Partiliyiz dediler / Fotoğraf: Independent Türkçe

 

Yaşlı bir kadın için yazılanlar ise şunlar: "Çok acil yardım edilmeli.!!!Evde sağlık hizmeti almalı.Evini temizliğe ekipler gitmeli.Romatizma hastası elleri ve ayakları yamulmuş.Yemeğini bile yiyemiyor.Herşeye muhtaç.Hayatı dram.Birinci derecede yardım edilmeli!!!!.Hertürlü beyaz eşya yardımı yapılmalı.Şofbeni bozuk.En cok da oğluna iş istiyor.İşi olsun Allahtan başka birşey istemem dedi."

"23 Haziran'da söz verdik"

Yine Maltepe'de tutulan başka bir raporda 15 yardıma muhtaç kadınla görüşüldüğü belirtiliyor. N.D isimli kadının şu sözleri ilgili raporun 6. maddesine işlendi:

Annesi ile yasıyor kocası yok konu komşu yardım ediyor ev işleri yaparak geçiniyor. Annesi evden çıkamıyor. 31mart seçimlerinde annesini oy vermek için götürcez demişler kimse gitmemiş. 23 haziranda söz verdik götürmek için.

Fındıklı Mahallesi Petrol Sokak'a yönelik çalışma raporunda ise M.K isimli vatandaş için şöyle deniliyor: 

TELEP: İHTİYAÇ KARTI YARDIMI KESİLMİŞ SEBEBİ SÖYLENMEMİŞ TEL ULAŞAMIYORMUŞ, 4 AYLIK KİRA BORCU VAR YARDIM İSTİYOR (3720 TL),  EŞİ FELÇLİ BEZS YARDIMI ALIYOR FAKAT DEVLETİN VERDİĞİ MARKAYI TAHRİŞ SEBEBİYLE KULLANAMIYOR (CAN BEBE TARZI DAHA KALİTELİ OLANLARDAN) BEZ YARDIMI TALEBİ VAR, 2 ÇOCUGU İŞSİZ 1 ÇOCUĞUNA İŞ TALEBİ. YARDIMLAR YAPILABİLİRSE SEÇİM DESTEĞİ VEREBİLİR

"Seçimde takip edilsin, 2 saksı çiçeği götürülürse iyi olur"

Böbreklerinde ağrı olan ancak hastaneye gidemeyen 79 yaşında H.E ile ilgili tutulan raporda, yaşlı kadının nerede oy kullanacağını bilmediği, bilgi verilip seçimde takip edilmesi gerektiği ifade edilerek kadının çiçekleri çok sevdiği ve 2 saksı çiçeği götürülmesinin çok iyi olacağı vurgulanıyor. 

Fındıklı’da F.A isimli kadının daha önce 3 ayda 1 nakdi yardım aldığı ancak maddi durumu eskisine oranla daha kötü olmasına ve bebeklerinin doğmasına rağmen yardımın senede 1 defaya düşürüldüğü ifade ediliyor. 

"Olumlu oy kullanmaya gelecek, araç teklifi yapıldı"

100 TL aylık yardım alan, eşi issiz böbrek hastası bir vatandaş için “herhangi bir talebi olmadı” denilen bir raporda “hesaba para yatmadığını, seçim için Elazığ’dan İstanbul’a geleceğini” söyleyen bir kişinin şikayeti de bulunuyor. 

Bir başka vatandaşla telefonla konuşulduktan sonra ise şu notlar rapora geçirildiği anlaşılıyor: Memleketi Tokat'ta. Olumlu oy kullanmaya gelecek. Araç teklifi yapıldı. 

 

 

"Evde kedi besliyor, siyasi görüşlerini belirtmediler"

Bir ev ziyaretinde bulunan İBB personeli el yazısıyla tuttuğu notta N.D isimli vatandaşın evde kedi beslediğini de yazmış. Evde 3 kişi yaşadığını ve kadının hasta olmasına rağmen evlere temizliğe gittiğini notta ifade eden İBB personeli devamında şunları yazıyor:

Hukuk okuyan kızları verilen burs konusunda iyileştirme istedi. Genel anlamda durumları iyi gözüküyor evde kedi besliyorlar. Siyasi görüşlerini belirtmediler hayırlısı deyip geçiştirdiler

Tek tek tespit edilerek ziyaret edilen vatandaşlar şimdilik bu ilgiden memnun. Ancak seçimden sonra aynı çalışmanın devam edip etmeyeceği ise belirsiz.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU