Bebek ağlamasını taklit eden lir kuşu viral oldu

Echo adlı kuş, elektrikli matkap ve yangın alarmı sesleri de çıkartıyor

Avustralya'ya özgü olan, doğal seslerin yanı sıra testere ve araba motoru gibi birçok mekanik sesi de taklit edebilen görkemli lir kuşlarının (Superb lyrebird) bir üyesi sıradışı bir ses çıkarmayı tercih etti.

Sidney kentindeki Taronga Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan Echo adlı lir kuşu, ağlayan insan yavrusunu taklit etmeye başladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Echo'nun o anları kameraya alınırken hayvanat bahçesinin resmi Twitter hesabından paylaşılan video viral oldu.

Latince ismi Menura novaehollandiae olan bu kuşlar, ünlü belgeselci Sör David Attenborough'a göre, bütün kuşlar arasında "en özenli, karmaşık ve güzel" olan şakımaya sahip.

Hayvanat bahçesi yetkilileri, erkek lir kuşlarının genellikle çiftleşme mevsiminde ses taklit ettiğini söyledi. Bu da taklidin, kur yapmakla ilişkili olduğuna işaret ediyor.

Dişilerinse bu becerisini yuvalarını savunmak için kullandığı düşünülüyor.

Avustralya'daki La Trobe Üniversitesi'nde akademisyen Alex Maisey, "Bu kadar çok sesi yeniden üretebilmeleri için bu kuşların sıradışı bir hafızaları olmalı" diye konuştu.

7 yaşındaki bir erkek olan Echo'ysa "ağlamaya" bir yıl önce başladı. Taronga Hayvanat Bahçesi'ndeki kuş sorumlusu Leanne Golebiowski, kuşun ağlama sesini ziyaretçilerden duyduğuna inanıyor:

Echo belli ki karantinadan beri bu becerisi üzerinde çalışıyor. Yeni öğrendiği ve şu anda çıkardığı iki ses daha var. Bunlarda biri, korkunç derecede iyi yaptığı elektrikli matkap sesi. Diğeriyse yangın alarmımız. Hatta 'şimdi tahliye' anonsu bile var.

Maisey, Echo'nun taklitçiliğini mükemmelleştirmek için muhtemelen ağlayan birden fazla bebeği dinlediğini sözlerine ekledi.

 

Independent Türkçe, Guardian, ScienceAlert

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU