Ali Koç'tan UEFA açıklaması: Karar A takım kadrosunda belirleyici olacak

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, finansal fair play kriterleri gereği sevk edildikleri UEFA Yargı Dairesi'nin Avrupa'dan men kararı vermemesini umduklarını dile getirdi

Ali Koç / Fotoğraf: AA

Ali Koç, sarı-lacivertli kulübün resmi yayın organlarından Fenerbahçe dergisindeki yazısında sezon değerlendirmesi yaptı, UEFA'nın finansal fair play incelemesine değindi.

Spor Toto Süper Lig'i 6. tamamladıklarını hatırlatan Ali Koç, "Futbolda son derece başarısız bir sezonu geride bıraktık. Takımımız sezonun son haftalarında aldığı galibiyetler ile ligi 6. sırada tamamladı. Fenerbahçe için yarıştığı her kulvarda mutlak hedef her zaman şampiyonluktur. Bu sezon ne yazık ki zirve yarışından uzak kaldık ancak gelecek sezon şampiyonluğun en iddialı ekibi olmak için var gücümüzle çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

Ali Koç, geçen ay içinde UEFA tarafından kulübe, finansal fair play kurallarına ilişkin Kulüp Kontrol Kurulu İnceleme Dairesi kararlarının tebliğ edildiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Alınan kararlar doğrultusunda her ne kadar UEFA İnceleme Dairesi dosyamızı UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu Yargı Dairesi'ne sevk etmiş olsa da ilgili daireye bulundukları tavsiyeler, gelecek adına olumlu sinyaller oluşturmuştur. İnceleme Dairesi kararında, özellikle göreve geldiğimiz günden bu yana finansal ve idari alanda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, yani Fener Ol kampanyamız, sermaye girişi, yeni sponsorluk anlaşmaları, forma ve kombine gelirlerindeki artış, kulübümüzün Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile borç yapılandırma süreci, yeni finansal kontrol talimatı üzerindeki çalışmaları gibi konulara atıfta bulunulmuş, UEFA müsabakalarından men edilmememiz tavsiyesi verilmiştir. Bu doğrultuda UEFA İnceleme Dairesi'nin verdiği kararda, çalışmalarımızın meyvesini aldığımızı görmek bizleri mutlu ediyor, siz değerli taraftarlarımızın bizlere sağladığı sonsuz destek ve aidiyetin önemi de bir kez daha anlaşılıyor. Umuyoruz ki UEFA Yargı Dairesi de dosyamızı İnceleme Dairesi'nin verdiği tavsiye kararları doğrultusunda değerlendirecektir."

"UEFA'nın kararı A takım kadrosunda belirleyici olacak"

Ali Koç, UEFA Yargı Dairesi'nin vereceği kararın gelecek sezon futbol A takım kadro yapılanmasında belirleyici unsur olacağını söyledi.

TFF ile TBB'nin kulüp borçlarını yapılandırma çalışmasının önemine dikkati çeken Koç, "Türk futbolu için önem arz eden ve kulüplerin mali yapısının düzeltilmesini sağlamak amacıyla olmazsa olmaz dediğimiz hususlardan biri, TBB'nin borç yapılandırma çalışmasıdır. UEFA'nın da yakından takip ettiği ve aldığı kararlarda olumlu olarak atıfta bulunduğu bu çalışmanın yakın zamanda sonuçlandırılması önem arz ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

UEFA'nın kulüplerin mali durumunu düzeltmesine imkan sağlayacak finansal kontrol talimatını dikkatle takip ettiğini vurgulayan Koç, şunları söyledi: 

"Bu çalışmaya Fenerbahçe Kulübü olarak sonuna kadar destek veriyor ve bir an önce yürürlüğe girmesi için gereken her konuda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu iki önemli adım hayata geçirildiğinde, UEFA sürecinde elimiz daha da güçlenmiş olacaktır. UEFA Yargı Dairesi'nin vereceği karar, futbol A takımı kadro yapılanmamızda belirleyici bir unsur olacaktır."  

Ali Koç, Fener Ol kampanyasını kulübün mali bağımsızlık adımlarından biri olarak değerlendirerek, kampanyanın sürdürülebilirliğinin önemine değindi.

 

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU