Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: ‘Ben anlaşma yapmadım’ dediğin ülkeler, artık Türkiye’nin fikrini alma ihtiyacı dahi duymadan bunları söyleyebilecek hale mi geldi?

CHP lideri, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Wallace’nin ülkesinin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığına yönelik ifadelerine tepki gösterdi

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İngiltere Savunma Bakanı Wallace, kendilerine hizmet etmiş Afganlara, Türkiye'de ‘mülteci merkezleri’ kuracaklarını ilan etti ve Afganları ülkemize davet etti. Kendilerine mülteci seçecekler, kalanlar ülkemizde bırakılacak” dedi.

Twitter’dan paylaşımda bulunan CHP lideri, “Şimdi Erdoğan’a sorum şu; ‘Ben anlaşma yapmadım’ dediğin ülkeler, artık Türkiye Cumhuriyeti'nin fikrini alma ihtiyacı dahi duymadan bunları söyleyebilecek hale mi geldi? Yoksa anlaşma yaptın diye mi bu kadar cüretkârlar? Hangisi doğru? Bir kere dürüst ol Erdoğan!” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık’a da seslenen CHP lideri, “Size hizmet eden Afganları ölüme terk etmiş olmanız insanlık dışıdır. Ancak şu konuda emin olun ki, sizin sorumsuzluğunuzun ceremesini halkımız mahallesinde çekmeyecek. Kimseyi bizim topraklarımıza bu usulle getiremezsiniz!” paylaşımını yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Wallace ülkesinin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını belirtti.

BBC Türkçe'nin The Mail on Sunday gazetesine dayandırdığı habere göre bugün yayımlanan bir makalesinde Wallace, planın detaylarına yer vermedi.

Wallace ayrıca ABD'nin Afganistan'ı terk etmek için son tarihi olan 31 Ağustos'tan önce 'hiçbir ülkenin tahliyelerini tamamlayamayacağını' ifade etti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU