Davutoğlu: Kamuoyuna açıklanmamış anketlerde oyumuz yüzde 7,5

Davutoğlu, “Artık Türkiye'de siyasal değişim kaçınılmaz" dedi

Fotoğraf: Habertürk

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin seçimde yüzde 30 oranında oyu görmesinin hayal olduğunu ifade ederek, “Kamuoyuna açıklanmamış anketlerde oyumuz yüzde 7,5. Fakat bu bizim için yeterli değil” dedi.

Davutoğlu, “Artık Türkiye'de siyasal değişim kaçınılmazdır" ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi lideri, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

Altaylı’nın “Anketlerde partiniz bir buçuklarda debeleniyor gibi görünüyor. Babacan'ın partisi ile eşit gibi görünüyorsunuz. Doğuda daha çok oy potansiyelinizin olduğu düşünülüyordu. Nedir partinin durumu?” sorusunu yanıtlayan Davutoğlu şunları kaydetti:

Suç anketlerde. Türkiye'deki siyasi atmosferde. Yerimizde durmuyoruz. Güneyde, kuzeyde, doğuda, batıda varız. Anketlerle rol biçenler seçim günü muazzam bir sukutu hayal yaşayacak. Bilinçli bir şekilde Karadenizi sona bıraktık. Her yerde nabız tuttuğum bir yer vardır. Kritik yerlerdeki gözlemlerime bakınca AK Parti'nin yüzde 37'yi yakalaması çok zor. Her adımda çok ciddi eleştiriler gördüm. Balkonlardan 'Kurtarın bizi hocam' diye bağırıyorlardı Trabzon'da.

“Şunu net söyleyim. Ciddi anketçilerle konuştuğumda; efendim diyorlar matematiksel olarak 10 kişiye soruyoruz 3 kişi cevap veriyor diyor. O diğer 7'si ya AK Partili ya da muhalif. Bu 7 kişi bizim seçmenimiz. Bu anketleri ciddiye almıyorum” ifadelerini kullanan Davutoğlu şöyle devam etti:

Bugün seçim olsa sorusunun objektif karşılığı yoktur. Kamuoyuna açıklanmamış anketlerde yüzde 7 buçuk olduğumuz görülüyor. Bu bizim için yeterli değil. Bize dönük olağanüstü bir ilgi var. Gelecek Partisi siyasi değişimde lokomotif bir rol alacak. AK Parti'den ayrılmayın diyenler iyi ki ayrıldınız diyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU