Kılıçdaroğlu'ndan "Erdoğan-Biden görüşmesi" ile ilgili iddia: Son görüşmede ülkemize Afgan sığınmacıların gelmesini kabul etti

Afgan göçmenlerin Türkiye'ye gelmesiyle ilgili Erdoğan'a yönelik eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, "Tek başına ülkeni yeniden korkunç bir ateşe atmak istiyorsun" dedi

Fotoğraf: AA

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Afganistan'dan gelen göçmen akınına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu

"Yangınlardan canımız yanarken, sığınmacı konusuna yeniden değinmekten hicap duyuyorum ama ülkemizin bekasının söz konusu olduğu meseleleri de konuşmak zorundayız" diyen Kılıçdaroğlu, Afgan sığınmacı selinin devam ettiğini ve yeni gelişmeler yaşandığını söyledi.

"ABD Afganistan’da kendisine hizmet etmiş, Taliban’ın düşman olarak gördüğü 19.000 Afgan’ı ve aile üyelerini (toplamda 53.000 kişi) ülkesine almaya karar verdi. 1 milyona yakın destekçisine de hedef ülke olarak İran üzerinden Türkiye’yi gösterdi. Bunlar Taliban'dan kaçan gençler" diyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı son görüşmeyle ilgili de şu iddiaları dile getirdi:

Öncelikle şu aşikardır ki; Erdoğan son yaptığı görüşmede ülkemize bu Afgan sığınmacıları kabul etmiştir. Toplantıya devlet mekanizmalarının dışından, Kavakçı ailesinden getirilen genç tercümanın sebebi de belli olmuştur. Erdoğan bunun duyulmasını engellemek için bunu yapmıştır.

ABD'ye sesleniyorum: Erdoğan ile yaptığınız bu anlaşmaları, geleceğin iktidar üyesi ve ülkeyi yönetecek ittifak olarak asla kabul etmiyoruz. Kendisine ne dediyseniz, neler söylediyseniz, bunlar Erdoğan’ı bağlar, Türkiye Cumhuriyeti'ni bağlamaz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirilerde de bulunan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Sana gelince Erdoğan, sınırların neden kevgire dönmesine izin verdiğin, askere polise neden müdahale ettirmediğin artık ortadadır. Tek başına ülkeni yeniden korkunç bir ateşe atmak istiyorsun. Mahallelerimizi satmaya devam mı etmek istiyorsun; seçime gel, halktan onayını al.

Sevgili halkım; yangınlarla olan mücadelemiz sürerken, bu meseleye yeniden değinmek zorunda kaldım, gerçekten çok üzgünüm. Beka sorunumuz haline gelen bu meselenin de örtbas edilmesine izin veremem. Söz veriyorum bu sorunu biz çözeceğiz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU