Kılıçdaroğlu: Yanan alanlarda ranta açılacak bir avuç toprağı bile yanlarına bırakmam, ellerinden alacağım

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Yangında zarar görmüş alanlara ne Turizm Bakanı'nın, ne sarayın, ne de onların avalerinin bir tek tuğla koymalarına izin vermeyeceğiz. Herkesi uyarıyorum" diye konuştu

Fotoğraf: Twitter @CHPfotograf

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin farklı yerlerinde günlerdir devam eden orman yangınlarına değinen Kılıçdaroğlu, "Orman yangınlarına karşı canla başla mücadele eden tüm orman çalışanlarına, polis ve askerlerimize, itfaiye personelimize, belediye personellerimize, gönüllü olarak sahada çalışan arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Sizler bizim kahramanımızsınız" diye konuştu.

"Bu davranışı bu toplum kabul etmez"

Cmhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te yagın söndürme çalışmaları sırasında hayatını kaybeden Şahin Akdemir'in ailesini ziyaret etmediğini aksine aileyi kendi yanın getirttiğini kaydeden CHP lideri, "Bizim töremizde, geleneğimizde, ahlakımızda, inancımızda başsağlığı dileyeceğimiz kişileri ayağımıza çağırmak yoktur. Ya aileyi ziyaret eder, ya telefonla başsağlığımızı sunarız. Örfümüz, adetimiz budur. Ahlakımız budur. Ancak Marmaris'te hayatını kaybeden Şahin Akdemir'in ailesi korumalar gözetiminde evinden alınarak Erdoğan'ın yanına getirilmiş ve Erdoğan burada aileye başsağlığı dileyerek, fotoğraf çektirmiştir. Bu davranışı bu toplum kabul etmez, içine sindiremez" ifadelerin kullandı.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleme konusunda bir master planı hazırlamakta acizse o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarının 5'er yıllık zaman diliminde sürekli arttığını göremiyor, görüyor da kavrayıp tedbir almıyorsa o cumhurbaşkanı yangınları önleyemez. Bir cumhurbaşkanı küresel ısınma ile birlikte orman yangınlarının artacağını bilmiyorsa, dünyada ve Türkiye'de uzmanların yazılı uyarılarını dahi okumuyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarını yandaşı için dünyada örneği olmayan yıllık ihaleler ile yapıyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Bir cumhurbaşkanı, yangınlarda kullanılacak filonun dengeli olması gerektiğini bilmiyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Bir cumhurbaşkanı yanan orman alanlarının tekrar kazanılması için görevi Orman Bakanlığı'na değil de Turizm Bakanlığı'na veriyorsa o cumhurbaşkanı yangınları önleyemez. Bir Cumhurbaşkanı Cumhuriyet'in göz bebeği olan Türk Hava Kurumu'nu işlevsiz hale getirip adeta Cumhuriyetten intikam almaya kalkıyorsa o cumhurbaşkanı ormanları koruyamaz.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Saray iktidarı devletimizi aciz duruma düşürmüştür"

'Saray iktidarı'nın devleti aciz duruma düşürdüğünü belirten Kılıçdaroğlu "Yapmamız gerekenleri anlatacağım" ifadesini kullanarak şunları sıraladı:

Ülkemizi derhal yeni iklim krizlerine hazırlamaya başlamamız lazım. Ülkemiz iklim ve su krizinin ortasındadır. Saray iktidarı bu uyarıları duymamaktadır. 

Bu süreçte kayıpların raporlanması lazım. Bu yapılırken Erdoğan'ın halkımıza adeta bir kredi pazarlayıcısı gibi yaklaştığı şekilde değil. Doğru dürüst kayıpların raporlanması lazım. Kim zarar gördüyse kayıt altına alınmalıdır. Her orman için güncel ve doğru bir yangın planının yapılmasını sağlamalıyız. Bu iktidarın işi demeyeceğiz biz yapacağız. Duygusal olarak fidan dikilsin diyorsunuz anlıyorum ama bilim insanlarını dinlemeye başlamanın tam zamanıdır. Bilim Çalıştayı gerçekleştireceğiz. 

THK'nın yenilenmesi için belediyelerimizi, iş insanlarımızı ve halkımızı göreve çağırıyorum. Biz bunu yapacağız, iktidardan artık bir şey beklemeyeceğiz. Onları trolleri ile baş başa bırakacağız. Biz milletimizle, Saray iktidarının unuttuğu orman köylülerimizle el ele vererek gerçeklere odaklanacağız. 

"Bir tek tuğla koymalarına izin vermeyeceğiz"

Orman arazilerini turizm yatırımcılarına açık hale getirecek yasayı da hatırltan CHP lideri, "Yangında zarar görmüş alanlara ne Turizm Bakanı'nın, ne Saray'ın, ne de onların avalerinin bir tek tuğla koymalarına izin vermeyeceğiz. Herkesi uyarıyorum. Yanan alanlarda ranta açılacak bir avuç toprağı bile yanlarına bırakmam, ellerinden alacağım" diye konuştu.

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU