Trump, LeBron James'in trans olup kadın sporcularla oynayabileceğini iddia etti

Eski başkan, düşüncelere dalarak, "Biri, 'LeBron James cinsiyet değiştirme ameliyatı olmaya karar verse sahada nasıl olurdu?' demişti" diye konuştu

Son siyasi mitinginde Donald Trump, izleyicilerini kadın basketboluna dair tuhaf bir varsayımla eğlendirdi ve bu esnada NBA yıldızı LeBron James'le ilgili de düşüncesizce konuştu.

Eski başkanın, cumartesi günü Arziona eyaletinin Phoenix şehrinde "Size şunu söyleyeyim, koç olsaydım bildiğimiz anlamda çok fazla kadınla konuşmazdım. 'Onlar kadın' denen şu kişilerden bazılarını alırdım" diye seslendiği kalabalık kıkır kıkır gülüyordu.

Sonra LeBron James'i de bu fantezinin içine çekti.

Biri, 'LeBron James cinsiyet değiştirme ameliyatı olmaya karar verse sahada nasıl olurdu?' demişti.

Bu arada James'in kendini erkek olarak tanımladığını belirtmek gerekiyor. James, kamuoyuna hiçbir zaman cinsiyet değiştirme niyetinde olduğuna dair açıklama yapmadı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu noktada kalabalık, muhtemelen Trump'ın ünlü basketbolcuyla uzun süredir devam eden anlaşmazlığı nedeniyle yuhalamaya başladı. Geçmişte James, Cumhuriyetçi lideri "serseri" diye adlandırmış, Trump da sporcuyu "edepsiz" ve "nefret dolu" diye nitelemişti.

O esnada Trump, tezahürat yapmaya başlayan kalabalığa, "Yeri gelmişken, LeBron James, onu alabilirsiniz" dedi.

Trump'ın mizahı Twitter'da pek de iyi karşılanmadı.

Bir kullanıcı, söz konusu yorumların yer aldığı bir videonun altında "Kim böyle bir şey düşünür ki?!" diye sordu.

Trump haddini çok aşıyor.

Bir başkası da, "Bana tiksindirici gelen, bu yorumlara tezahürat yapan tüm o insanlar" diye yazdı.

Böyle bir çirkinliğin mazereti olamaz.

Son yıllarda bazı Cumhuriyetçi politikacılar, Temsilciler Meclisi Üyesi Marjorie Taylor Greene'in bir keresinde öne sürdüğü gibi, “biyolojik kadınların biyolojik erkeklerle rekabet edemeyeceğini” iddia ederek trans sporcular konusunun üstüne gitti.

Kadın spor gruplarıysa bu anlayışa itiraz etti.

Kadın Sporları Vakfı ve Tucker Sporda Kız Çocukları ve Kadınlar Araştırma Merkezi de dahil birçok spor kuruluşu, 2019'da Eşitlik Yasası'nı destekleyen bir mektup yazdı ve "Transseksüel kızların kız sporlarında yarışmasına izin verilmesinin kadın sporlarında erkeklerin egemenliğine yol açacağı fikri, transseksüel olmanın ne anlama geldiğine dair kusurlu bir anlayışa ve ayrımcılık karşıtı yasalarının yanlış temsiline dayanmaktadır" ifadelerini kullandı.

Trans kız çocukları kız çocuklarıdır ve trans kadınlar kadındır.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken
 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU