Christchurch saldırısını konu alacak filmin yapımı Müslümanlardan gelen tepki nedeniyle durduruldu

Filmin hazırlık aşamasının Yeni Zelanda Müslüman topluluğuyla gerçekleştirilecek görüşmeye kadar durdurulduğu aktarıldı

Projeyi eleştirenler filmin Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern'e odaklanarak Müslümanların yaşadıklarını örtbas ettiğini söylüyor (AP)

Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde 2019'da gerçekleşen cami saldırısını konu alacak filmin senaryosunun izinsiz biçimde dağıtılmasının ardından yapımın hazırlıklarının durdurulduğu açıklandı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Filmin yönetmeni Andrew Niccol, Yeni Zelanda merkezli yayın kuruluşu Newshub'a yaptığı açıklamada yazımında kendisinin de yer aldığı senaryonun "duyarsız" bulunması nedeniyle yapıma ara verildiğini belirtti. 

Niccol, filmin yapımının "Yeni Zelanda'nın Müslüman topluluğuyla tam istişare gerçekleştirilene kadar" bekletileceğini söyledi. 

Indiewire'ın haberine göre yönetmen ayrıca şu ifadeleri kullandı:

'They Are Us'ın senaryo taslağının yanlış biçimde dağıtılmasından ötürü saldırının kurbanlarının ailelerine verilen acı nedeniyle derinden üzüntü duyuyorum. Senaryo tamamlanmış değil ve senaryonun Müslüman toplumunun saldırıdan etkilenen üyeleriyle bu kadar erken bir aşamada paylaşılması asla amaçlanmamıştı.

Niccol izinsiz biçimde paylaşılan metnin filme finansör bulmak amacıyla hazırlandığını belirtti. Yönetmen, metnin muhtemel finansörlere gizlilik içinde verildiğini ve senaryonun nihai versiyonu olmadığının belirtildiğini ekledi. 

The Guardian'ın haberinde kardeşi Hüseyin'in saldırıda hayatını kaybettiği Aya Al-Umari'nin taslak metinde yer alan detaylar nedeniyle rahatsızlık duyduğu aktarıldı. 

Filmin yapım aşamasının durdurulması için düzenlenen imza kampanyası halihazırda yaklaşık 75 bin imza topladı. Yapımcı Philippa Campbell tepkilerin ardından projeden çekilmişti. 

Saldırıdan sonra Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern'in yaptığı konuşmadan ilham alan filmin isminin "They Are Us" olması ve Rose Byrne'ın Ardern'i canlandırması planlanıyor.

Saldırıda 51 Müslüman hayatını kaybetmişti. 

 

Independent Türkçe, Indiewire, The Guardian, Newshub

Derleyen: Esra Güngör

DAHA FAZLA HABER OKU