Tarihin sadece iklim krizinden kaynaklanan ilk kıtlığı Madagaskar'ı kırıp geçiriyor

Şiddetli kuraklıklar toplulukları açlıktan ölmenin eşiğine sürüklerken, 1 milyon 140 binden fazla kişinin gıda güvencesi yok

Kuraklık ve yoksulluk, güney Madagaskar'da şiddetli açlığa yol açtı (WFP / Tsiory Andriantsoarana)

Madagaskar son 40 yılın en kötü kuraklığıyla karşı karşıya kalırken, Birleşmiş Milletler'in (BM) Dünya Gıda Programı (World Food Programme -WFP) kuruluşu, ülkenin güneyindeki binlerce ailenin açlığın eşiğinde olduğu uyarısında bulundu.

Aileler birkaç aydır çiğ kırmızı kaktüs meyveleri, yabani yapraklar ve çekirgelerle besleniyor.

WFP İcra Direktörü David Beasley, gıda dağıtım noktalarına ulaşmak için "saatlerce yürüyen" kadın ve çocuklarla karşılaştığını açıkladı.

Beasley, "Bu kişiler hayatta kalabilecek kadar sağlıklı olanlardı" dedi.

Madagaskar'daki şiddetli kuraklıklar gıda kaynaklarını neredeyse tamamen yok edip toplulukları açlıktan ölmenin eşiğine getirirken, 1 milyon 140 binden fazla kişi gıda güvenliğinden yoksun kaldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

WPA İcra Direktörü, "Bu savaş veya çatışmadan değil iklim değişikliğinden kaynaklanıyor" dedi.

WFP, 14 bin kişinin halihazırda felaket koşullarında yaşadığını belirtirken, ekimde bu sayının iki katına çıkacağı uyarısında bulundu.

Beasley, dünyanın bu bölgesinin iklim değişikliğinde hiçbir şekilde payı olmamasına rağmen "en yüksek bedeli ödediğini" ifade etti.

Geçen ay Cenevre merkezli yardım kuruluşu CARE International tarafından yapılan bir analizde zengin ülkelerin, gelişen ülkelerdeki iklim krizini hafifletmeye yönelik finanslar hedeflerde ne kadar "yetersiz kaldığına" dikkat çekildi.

Analizde zengin ülkelerin en son iklim finansman planlarında kesin ayrıntıların yer almadığı ve 2020 için 100 milyar dolarlık (yaklaşık 850 milyar TL) yıllık hedefin karşılanmadığı ortaya kondu.

2009'da zengin ülkeler, gelişen ülkelerin temiz enerji seçeneklerini genişletmeleri ve yükselen sıcaklığın yarattığı sonuçlara ayak uydurmalarını sağlamak amacıyla kamudan ve özel sektörden para temin etmeyi kabul etmişti. Güney Madagaskar gibi ülkelerin buna epey ihtiyacı var.

Öte yandan WFP, bir sonraki mahsulsüz sezonda hayat kurtarıcı gıdanın sağlanması için 78 milyon 600 bin dolara (yaklaşık 680 milyon TL) ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Ülkenin açlık krizini uzun vadede durdurması için sulama sistemlerine, yollara ve çok daha fazlasına (sahip olmadığı altyapıya) gereksinimi var.

Birçok topluluğun ücra noktalarda bulunması ve kötü yollar, yardım görevlilerinin yardımları belirlenen ihtiyaç sahiplerine ulaştırmasını engelliyor.

WFP, Madagaskar'da 5 yaşın altındaki çocuklarda yetersiz beslenme seviyesinin son 4 ayda neredeyse iki katına çıkarak yüzde 16,5'lik endişe verici düzeye yükseldiğini açıkladı.

En kötü etkilenen bölgeler arasındaki Ambovombe'de nüfusun yüzde 27'si hayati tehlikeyle karşı karşıya.

Beasley, "Bu, en dayanıklı yardım severi bile gözyaşlarına boğmak için yeterli" dedi.

WFP başkanı geçen hafta, krize karşı acil ve uzun vadeli çözümler belirlemek için Başbakan Christian Ntsay ve üst düzey yetkililerle bir araya gelmişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/climate-change

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU