Öztrak: Erdoğan bir kayyumu alıp diğerini getirmemeli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Boğaziçi Üniversitesi'nde yeni yapılacak rektör atamasında üniversitenin kendi içindeki demokrasiye, geleneklere ve dinamiklere saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu’nun görevden alınması hakkında yaptığı açıklamada, "Erdoğan Şahsım Hükümeti, Boğaziçi’ne gelecek yeni rektör konusunda üniversitenin kendi içindeki demokrasiye, gelenek ve dinamiklerine saygı göstermelidir. Bir kayyumu alıp diğerini getirmemelidir" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Partisinin İzmir İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Öztrak, dün 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yılı olduğunu hatırlattı.

"'Aldandık' demek inandırıcı değil"

O gece yaşananların tam olarak aydınlanmadığını söyleyen Öztrak, devletin ve ordunun içine yerleştirilen hainlerin o gece millete silah çektiğini, Gazi Meclisi bombalamaya cüret ettiğini anlattı. 15 Temmuz'da şehit olanları rahmetle anan Öztrak, ülkeyi yönetenlerin "aldandık" söylemini inandırıcı bulmadıklarını söyledi.

"Hatadan dönmek erdemdir ama aynı hata tekrarlanmazsa"

Hükümetin olağanüstü hal yetkileriyle ülkeyi seçime götürmek istediğini, olağanüstü hali olağan hale getirerek milletin gözünün korkutulmak istendiğini iddia eden Öztrak, Boğaziçi Üniversitesi rektörünün görevden alınmasına değinerek, "Erdoğan, Boğaziçi’ne bir gece yarısı atadığı kayyum rektörü 6 ay sonra görevden aldı. Akademisyenlerin ve gençlerin kendisine karşı eylemlerinin “6 aya kadar biteceğini” iddia eden kayyum, 6 ay içinde tek imzalı bir gece yarısı kararıyla kapıya kondu.Evet, hatadan dönmek erdemdir. Ama aynı hata tekrarlanmazsa. Erdoğan Şahsım Hükümeti, Boğaziçi’ne gelecek yeni rektör konusunda üniversitenin kendi içindeki demokrasiye, gelenek ve dinamiklerine saygı göstermelidir. Bir kayyumu alıp diğerini getirmemelidir” dedi.

TRT’ye “Bulgarlar” tepkisi

Bulgaristan seçimleri için çifte vatandaş olan Türklerin oy kullanmasını "Türkiye'deki Bulgarlar oy kullandı" ifadeleriyle haberleştiren TRT’ye tepki gösteren Öztrak, "Bulgaristan’daki mezalimlere pes etmeyen, ne kimliğinden, ne dilinden, ne dininden vazgeçen bu yurttaşlarımıza Todor Jivkov’un yapmadığı hakareti, maalesef TRT Haber yaptı. Şimdi yurttaşlarımız bu konuyu yargıya taşıdılar. Biz de elbette bu girişimin destekçisi ve takipçisi olacağız” dedi.

“Bu devir, vasat insanın en parlak zamanı”

TRT yönetimine yapılan atamaları da eleştiren CHP Sözcüsü Öztrak, "Dostoyevski’nin dediği gibi; 'Bu devir, vasat insanın en parlak zamanı. Duygusuzluğun, bilgisizliğin, tembelliğin, yeteneksizliğin ve hazıra konmak isteyen bir zevatın devri…' Ne yazık ki ülkemizde böyle bir devirdeyiz. Milletin çift diplomalı, yüksek lisanslı, doktoralı evlatları işsiz, milletin kesesinden saray ve şürekâsına Boğaz'daki yalılara doluşmuş pelikanlara ulufe dağıtılıyor” diye konuştu

“Millet yokluk diyor, bunlar Okluk anlıyor”

Çiftçi ve hayvancının, son 1 yılda gübre, yem, tohum ve ilaç fiyatlarındaki artışla mücadele ederken ithalat kapısının açılmasıyla çaresizlik yaşadığını savunan Öztrak, ithalat kararlarına rağmen gıda ürünlerinde raf fiyatlarının artmaya devam ettiğini dile getirdi.

Öztrak, "Millet evine toz şekeri götüremezken sarayın beslemeleri lüks arabalarda burunlarına pudra şekeri dolduruyor. Millet, "Yokluk" diyor. Bunlar, "Okluk" anlıyor" şeklinde konuştu

Emeklimize reva mıdır?

Emekliye Kurban Bayramı öncesi 2 bin lira bayram ikramiyesi teklifinin TBMM'de AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini söyleyen Öztrak, "Emeklilerimize bayram öncesi bu yapılan hak mıdır, reva mıdır?" diye sordu.

“Türkiye'yi ne yazık ki yeni ve büyük bir göç dalgası bekliyor"

Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Afganistan'da Taliban'ın kontrolü sağladığını, oradan kaçan Afganların İran üzerinden Türkiye'ye girdiğini dile getirerek "Gerekli önlemler alınmazsa Türkiye'yi ne yazık ki yeni ve büyük bir göç dalgası bekliyor. Öyle gözüküyor ki TÜİK de bunun farkında, uluslararası göç istatistiklerini de yayımlamaktan vazgeçti" diye konuştu.

Türkiye'nin Kabil Havalimanını korumaya gönüllü olduğunu, güvenliğin nasıl sağlanacağının halen belli olmadığını iddia eden Öztrak, Taliban'ın yayımladığı bildirinin Türkiye'ye açık bir uyarı olduğunu öne sürdü. Öztrak, şöyle konuştu:

"Buna cevaben AK Parti Sözcüsü çıkıyor, Taliban'ın yaptığı bu açıklamaya 'iletişim kazası' diyor. Allah aşkına 8 maddelik iletişim kazası dünyanın neresinde olur. Yazılanların neresini anlamadınız Sayın Çelik? 'Dün Suriye'de, Libya'da bunu yaptık, inşallah yarın da Afganistan'da kardeşlerimizin yanında olacağız.' diyor. Siz Biden ve ABD ile arayı bulacaksınız diye bizim Mehmetçiğimiz Taliban'ın önüne sürülecek bir kalkan değildir"

Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara sosyal mesafe ve hijyen uyarısında da bulunan Öztrak, "Yurttaşlarımıza pandeminin daha geçmediğini hatırlatıyor, bayram boyunca yapılacak ziyaretlerde hijyen ve mesafe kurallarına azami özeni göstermelerini rica ediyoruz. Lütfen kendimizin, ailemizin, yakınlarımızın, komşularımızın sağlık ve yaşam hakkına saygı gösterelim" diye konuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU