Galatasaray, maç için gittiği Yunanistan'da PCR testlerinin kabul edilmemesi nedeniyle geri dönme kararı aldı

Olympiakos maçı için Yunanistan'a giden Galatasaray, havalimanında görevlilerin çıkardığı sorun sebebiyle Türkiye’ye dönecek

Fotoğraf: Galatasaray

Olympiakos ile hazırlık maçı için Yunanistan'a giden Galatasaray, havalimanında görevlilerin çıkardığı sorun sebebiyle yurda dönme kararı aldı.

Görevlilerin sarı kırmızılı ekibin PCR testlerini kabul etmediği öğrenildi. 

Takımı beklettiler

Sarı-kırmızılıların dün yaptırdığı PCR testini geçerli saymayarak bugün yapılmasını gerekçe gösteren Yunan yetkililer, temsilcimizi havalimanında bir süre bekletti.

Bunun üzerine Galatasaray yönetimi, Türkiye'ye dönüş kararı aldı.

“Terim sert tepki gösterdi”

Spor Arena’nın aktardığına göre Yunan yetkililerin bu tavrı sonrası Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in sert tepki gösterdiği öğrenildi.

Yaşanan gelişmelerin ardından 2 saat havalimanında bekletilen Galatasaray kafilesi, İstanbul’a dönüş işlemlerini başlattı.

Bakan Kasapoğlu: İlkel tavrı kınıyorum

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, "Hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray Spor Kulübü’müzün karşılaştığı tutum üzerine kulüp başkanı Burak Elmas ve Fatih Hoca ile telefonda görüşerek yanlarında olduğumuzu ifade ettim" açıklaması yaptı. 

Kasapoğlu Twitter'dan, "Galatasaray'ın karşı karşıya kaldığı bu ilkel tavrı şiddetle kınıyorum" dedi.

Galatasaray'dan yaşananlara ilişkin açıklama

Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, "Dostluk havasında, hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atina'da bugün yaşanan olayda, bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır" denildi.

Sarı-kırmızılı kafilenin yapıcı tavırlarına rağmen Yunan yetkililerin zorluk çıkarmaya devam ettiğine yer verilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Türkiye ve Yunanistan arasındaki mutat diplomatik uygulama dışına çıkılarak zaten uluslararası alanda 72 saat geçerli PCR testleri kabul edilmemiş, yeni test istenmiş, teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim ve bazı oyuncularımızın test için yapıcı davranmaları ve ilgili işlemleri yapmalarına rağmen son derece yakışıksız, hatta küstahça bir üslupla davranılmış, çıkarılan zorluklar artarak devam etmiştir. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz. Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa'da Türkiye'yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır. Yönetim kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz. Bu süre zarfında olayın ilk anından itibaren bizleri yalnız bırakmayan, kafilemizle irtibatta olan, sorunu dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışan, başta Dışişleri Bakanlığı'mız olmak üzere, tüm Türkiye Cumhuriyeti devlet kurum ve yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Çavuşoğlu'ndan tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından, "Bugün Galatasaray Futbol Takımımızın Yunanistan’da karşılaşmış olduğu iyi niyetten ve centilmenlikten uzak muamele kabul edilemez. Tüm takımlarımızın her zaman yanındayız!" mesajını paylaştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU