Ukrayna: Kırım'a sonradan yerleşen Ruslar sınır dışı edilecek

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Reznikov, Ukrayna'nın Kırım’ın geri almasının ardından Rusya anakarasından gelerek yarımadaya yerleşen Rusların sınır dışı edileceğini kaydetti

Fotoğraf: AA

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Aleksey Reznikov, Kırım'ın Ukrayna'ya yeniden bağlanmasının ardından, Kiev'in Rusya anakarasından gelerek yarımadaya yerleşen Rusları sınır dışı edeceği iddiasını yineledi.

Ukrayna 24 televizyonuna konuşan Reznikov, “Yerel halkın asimilasyonu ve yerinden edilmesi durumu var ve bu bir savaş suçudur. Bugün Rusya'dan Kırım’a gelen en az 500 bin kişi var” dedi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Çongar, Kalançak veya Çaplinka üzerinden gelerek yarımadaya yerleşen Rusların “Ukrayna topraklarında yasadışı bulunmaları nedeniyle sınır dışı edileceklerini” kaydetti.

"Kırım'ı nasıl gerti alacaklarını açıklamıyorlar"

Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre; Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin üyesi Aleksey Puşkov, Reznikov’un “Rusların Kırım’dan sınır dışı edileceği” şeklindeki sözlerini ti’ye alarak, “Ukraynalı yetkililer Kırım’ı nasıl geri alacaklarını bir türlü açıklamıyorlar” ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Puşkov, Telegram kanalından “Rüyalarında kaç kez Donbass'ı temizlediler! Kuban'ı Ukrayna'ya bağladılar. AB üyesi oldular. Şimdi de Rusları Kırım'dan kovma planı yapıyorlar” diye yazdı.

Puşkov, Kiev yetkililerinin yarımadaya yönelik “Kırım kendi kendine bir şekilde Ukrayna’ya döner” şeklinde yorumlanabilecek hesaplarının, onların açıklamalarını anlamsız bir saçmalık ve siyasi palyaçoluğa dönüştürdüğünü kaydetti.

"Kırım, kendisine yabancı olan Ukrayna’ya asla dönmeyecek"

Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nde Dışişleri Komitesi üyesi Sergey Tsekov ise, Ukrayna yetkililerinin “Rusların Kırım’dan sınır dışı edileceği” yönündeki açıklamalarını ‘ilkel bir kurgu’ olarak nitelendirerek, bu tür açıklamaların dikkate alınmaması tavsiyesinde bulundu.

Tsekov, “Kiev yetkilileri ne söylediklerine kendileri bile inanmıyor. Bu en son ‘ilkel kurguları’ kesinlikle dikkate alınmayı hak etmiyor. Bu tür söylemler iç siyaset ve milliyetçilerin duygularını okşama amaçlıdır. Kiev yetkililerinin sakinleşme zamanı geldi. Kırım, kendisine yabancı olan Ukrayna’ya asla dönmeyecek” dedi.

Kırım’ın Ukrayna vatandaşları için de bir cazibe merkezi haline geldiğine vurgu yapan Tsekov, “Son yedi yılda yaklaşık yüz bin Ukraynalı yaşamak ve çalışmak için Kırım'a yerleşti” ifadesini kullandı.

 

 

Sputnik Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU