Baba-kız arasındaki ensest ilişkiyi meşru gösteren kitap "küçüklere zararlıdır" damgasıyla satılabilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu oybirliğiyle ‘Onlar Ermiş Muradına-En Güzel Türk Masalları’ adlı kitabın satışına sınırlama getirdi

Fotoğraf: Twitter

Küçük çocukların okuması için hazırlanan ve baba-kız arasındaki evliliği meşru gösteren ‘Onlar Ermiş Muradına-En Güzel Türk Masalları’ adlı kitapla ilgili, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından sınırlama kararı verildi.

Sözcü'de  yer alan habere göre, kitaptaki "Sandık" adlı masalda, çocuğu olmayan bir adamın, hocaya gittikten sonra taktığı muskadan sonra çocuğunun olması anlatılıyor.

Kız çocuğu sahibi olan adam, yeniden hocaya gittikten sonra "Hocam, yetiştirdiğin meyveyi önce kendin mi yersin, yoksa başkasına mı yedirirsin?" sorusunu soruyor.

Hoca’dan “Evvela kendin yersin” cevabını alan baba, durumu kızına anlatıyor ve “ben hocadan onay aldım” ifadelerini kullanıyor.

Kız ise “Baba hiç öyle şey olur mu, ben senin kızınım, babanın kızıyla evlenmesi olur mu” şeklinde yanıt veriyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

18 yaşından büyüklere satışı serbest

Kurul, Konya’da Karatay Akademi Yayınları’ndan çıkan kitapla ilgili  kararında şu ifadelere yer verildi:

Kitabın re’sen incelenmesi neticesinde; kitapta yer alan bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna, bu sebeple söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4’üncü maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Kararda atıf yapılan kanun maddesinde ise “Kurulca tetkik edilerek küçükler için muzır olduğuna karar verilmiş basılmış eserlerin sahipleri, ellerinde mevcut eserlerin ön kapaklarına "Küçüklere zararlıdır" damga veya işaretini basmak zorundadırlar. "Küçüklere zararlıdır” ibaresinin herkesin kolayca görüp okuyabileceği şekil ve büyüklükte yazılması zorunludur" ifadeleri bulunuyor. 

Suç duyurusunda bulunuldu

Öte yandan HEMPA Çocuk Derneği, istismar, ensest ve müstehcenlik içeren çocuk masal kitabınının yazarı, editörü ve yayın koordinatörü hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Tepkiler üzerine birçok online satış mecrası kitabın satışını durdurdu. 2015 yılında basılan ve daha sonra basımı yapılmadığı ileri sürülen kitabın 6 bine yakın nüshasının imha edildiği belirtiliyor.

 

 

Sözcü

DAHA FAZLA HABER OKU