ABD çekilirken Taliban, Afganistan'da birçok bölgeyi ele geçirdi

Taliban, ABD askerlerinin ülkeden ayrılmaya başladığı 1 Mayıs’tan bu yana onlarca kırsal bölgede saldırıları artırdı ve 50’den fazla bölgeyi ele geçirdi

Taliban son haftalarda Afganistan'ın onlarca bölgesini ele geçirdi (AP)

ABD'nin asker çekmeye devam ettiği Afganistan'da son haftalarda saldırıları artıran Taliban, ülkenin kuzeyindeki iki önemli kente girdi.

Örgütün 2015-2016 yıllarında da ABD ve Afgan güçleri tarafından geri püskürtülmeden önce ele geçirdiği Kunduz vilayetinin aynı ismi taşıyan başkentindeki giriş bölgelerinde kontrolü ele aldığı ve iç mahallelere ilerlediği bildirildi. Kunduz'daki vilayet konseyi üyesi Amruddin Vali, “Şu anda silah seslerini duyuyorum. Taliban Kunduz'un ara ve arka sokaklarında, kentte panik hakim” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kunduz'un batısındaki Faryab vilayetinin başkenti Meymene'de de Taliban son günlerde kentin girişi ve çevresini ele geçirerek kent merkezine doğru ilerliyor. Bölgede Taliban ve Afgan güçleri arasındaki çatışmalar dün gece de devam etti, 20'den fazla Afgan askeri hayatını kaybetti.

Tahar vilayetinin başkenti Talukan çevresinde de şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

ABD'nin hava desteği önemli ölçüde azaldı

Taliban, ABD askerlerinin ülkeden ayrılmaya başladığı 1 Mayıs'tan bu yana onlarca kırsal bölgede saldırıları artırmış, 50'den fazla bölgeyi ele geçirmiş ve yüzlerce Afgan askerini teslim olmaya zorlamıştı. Hükümet güçleri şu ana dek az sayıda bölgeyi geri almayı başardı.

Afganistan hükümeti daha önce ABD ve NATO'ya bağlı uluslararası güçlerin desteğiyle Taliban saldırılarını durdurabilmişti ancak çoğunlukla başkent Kabil ve Bagram hava üssünde konuşlu yabancı güçler 11 Eylül'e kadar ülkeden çekilecek.

Yabancı güçlerin çekilmesiyle ülkede önemli bir güvenlik boşluğu oluşabileceği ve Taliban'ın hızla ilerleyebileceği endişesi var. ABD'nin Afgan güçlerine yönelik hava desteğinin son dönemde önemli ölçüde azaldığı belirtiliyor.

Faryab Vilayet Konseyi Başkan Yardımcısı Sebgatullah Selab, "Kabil'den destek güç ve hava desteği gelse Taliban kente giremez" dedi.
 


Hükümet güçleri arasında artan saldırılar ve mühimmat eksikliği nedeniyle morallerin düşük olduğu, ülkenin hava gücünün saldırıları önlemekte yetersiz kaldığı belirtiliyor. Güvenlik koşullarındaki kötüye gidişin önüne geçmek isteyen hükümet, cumartesi günü savunma bakanlığı, içişleri bakanlığı ve genelkurmay başkanlığına yeni isimler atamıştı.

Afganistan Cumhurbaşkanı ABD'ye gidiyor

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, 25 Haziran'da ABD'yi ziyaret edecek ve geri çekilme sürecini görüşecek.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın Gani ve Abdullah'ı Beyaz Saray'da kabul edeceğini belirtti. Açıklamada, ABD'nin Afgan halkına siyasi, ekonomik ve insani yardımlar konusunda destek verme taahhüdünde bulunduğu, ülkenin yeniden terör gruplarının sığınağı haline gelmemesi için Afganistan hükümetiyle yakın işbirliği içinde olacağı kaydedildi.

Biden, "ABD'nin en uzun savaşına" sahne olan Afganistan'daki askerlerini 11 Eylül saldırılarının 20.yıldönümüne dek geri çekeceklerini açıklamıştı. Afganistan hükümeti ve Taliban arasındaki barış görüşmeleriyse uzun süredir kesintiye uğramış durumda.


Independent Türkçe, The New York Times, AFP

DAHA FAZLA HABER OKU